Причини СПК
Захворювання має функціональний характер, тобто не пов’язане з конкретними порушеннями, структурними змінами органів(1). Тому часто визначити його першопричину неможливо.
До чинників, які симптоми синдрому роздратованого кишечника викликають найчастіше, належать одразу декілька факторів.
- Психологічні чинники, такі як депресія та тривога, які призводять до абдомінальних симптомів та психосоціальні фактори («стрес»), що впливають на фізіологічні (кишкові) функції, такі як моторика та вісцеральна чутливість (2).
- Порушення у складі мікробіоти кишківника. Симптоми синдрому роздратованого кишечника часто супроводжують людей, що нехтують регулярними прийомами їжі, зловживають рафінованими продуктами (2).
- Наявні або перенесені інфекції, паразитарні інвазії (2). Дисбаланс мікрофлори сприяє розвитку СПК чи посиленню його симптомів.
Симптоми синдрому подразненого кишківника
Синдром подразненого кишечника симптоми може мати трьох типів: з переважаючою діареєю, запорами чи болем у супроводі метеоризму (3).
- Зміна частоти дефекації (закреп чи пронос).
- Відчуття неповного випорожнення.
- Виділення слизу при дефекації.
- Метеоризм.
- Біль у животі (тупий, давлячий, розпираючий, у вигляді нападів)
- Тенезми (біль в області прямої кишки) (2).
Загострення хвороби часто пов’язане з фізичними навантаженнями, прийомом їжі, негативними переживаннями, стресом.
Як з цим боротися?
Першочерговим способом боротьби з хворобою є дотримання дієти. Необхідно відмовитися від низки продуктів або суттєво скоротити їх вживання. Серед них капуста, бобові, молоко, газовані напої, алкоголь, солодощі (у тому числі з фруктозою), надлишок тваринних жирів. Додатково можуть бути призначені препарати, що регулюють частоту дефекації, знижують біль та низькі дози антидепресантів(2).
Синдром подразненого кишківника симптоми та лікування якого значною мірою залежать від індивідуальних показників пацієнта, зазвичай супроводжується дисбактеріозом. Пробіотики знижують біль та важкість симптомів(2). Ефективно боротися з дисбалансом мікрофлори допомагає Ентерол®. Наявна в ньому дріжджева культура Saccharomyces boulardii CNCM I-745 сприяє відновленню нормального травлення, виробленню ферментів, підвищує місцевий імунітет, допомагає боротися з патогенними мікроорганізмами(4). Це робить Ентерол® важливим помічником у боротьбі з СПК.
Автор статті:
Катерина Мусієнко,
медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».
Enterol_011 01.03.2023
Джерела:
1. Front. Pharmacol., 03 April 2020; Sec. Drugs Outcomes Research and Policies; Volume 11 – 2020
2. Enck, P., Aziz, Q., Barbara, G. et al. Irritable bowel syndrome. Nat Rev Dis Primers 2, 16014 (2016). https://doi.org/10.1038/nrdp.2016.14
Irritable bowel syndrome | Nature Reviews Disease Primers
3. Rome IV Criteria – Rome Foundation (theromefoundation.org
4. Інструкція до препарату: Ентерол 250, капсули по 250 мг Р.П. № UA/6295/02/01, наказ МОЗ України від 12.06.2017 р. № 651.