Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Головні причини розвитку діареї на фруктах

Фрукти беззаперечно багаті на вітаміни, мікроелементи та різні види вуглеводів. Але в їх склад також входить клітковина, яка при накопиченні у великій кількості в кишківнику посилює перистальтику. В результаті збільшується кількість випорожнень, може відчуватись в животі бурчання та дискомфорт.

Лікопін — ще одна доволі поширена причина появи діареї на фруктах. Ця речовина належить до каротиноїдів і сконцентрована у великій кількості в тих фруктах та ягодах, які забарвлені у червоний колір. Через це всіма улюблена ягода кавун при надмірному вживанні викликає розлад травлення, а деякі діти відмовляються його їсти.

Бактеріальна інфекція, яка потрапляє в кишківник з погано обробленими фруктами, також може стати причиною проносу. Оскільки у дітей ще недостатньо зріла мікрофлора, вони швидше реагують на патогенні чинники, які потрапляють в організм з неякісною їжею. Тому в таких випадках не стільки самі фрукти вважаються “винними”, скільки недбальство в плані санітарної гігієни.

Доволі поширена сьогодні діарея на фруктозі в основному пов’язана з непереносимістю рослинного цукру та природного цукрового спирту (сорбітолу). При їх споживанні розвиваються усі характерні симптоми розладу травлення — діарея, здуття та біль у животі. Існує декілька форм цієї патології: 

  • Порушується всмоктування фруктози.
  • Спостерігається недостатність ферменту фруктокінази.
  • Відмічається спадкова непереносимість фруктози.

Остання форма захворювання вважається найважчою, оскільки абсолютно не перетравлюється ані фруктоза, ані її попередні речовини, наприклад коричневий цукор. Тому при недотриманні правил харчування чи відсутності лікування можуть призвести до прогресивного наростання частоти випорожнень та блювання. В результаті підвищується ризик зневоднення та інших важких ускладнень.

Дієтотерапія діареї на фруктах

В першу чергу з раціону варто виключити всі фрукти, які викликають симптоми порушення травлення. Якщо одразу важко їх визначити, можна завести харчовий щоденник, в якому фіксувати вжиті фрукти та реакцію на них організму. Додатково варто зазначити особливості харчування відповідно до причини розвитку патології:

  • При порушенні всмоктування фруктози допустиме вживання рослинного цукру, але в невеликій кількості.
  • В разі спадкового захворювання фруктоза повинна бути виключена з раціону цілком.
  • Крім фруктози при спадковій недостатності потрібно виключити сорбіт, цукрозу, мед, кленовий та фруктовий сироп, сироп з кукурудзи, який має високу кількість фруктози, та інвертний цукор.
  • Деякі вуглеводи виділяють фруктозу в товстому кишківнику, тому їх також потрібно виключити, це лактулоза, інулін, фрукто-олігосахариди та інші.
  • Велика кількість сорбіту знаходиться у яблуках, абрикосах, персиках, грушах, сливах, малині, полуниці, винограді.
  • Зі спецій не варто вживати часник, цибулю, мак, корицю.
  • Багато ліків, навіть дитячих, також містять фруктозу, тому попередньо потрібно проконсультуватись із лікарем.

Якщо негативні прояви захворювання неважкі, тоді можна проходити лікування в домашніх умовах з урахуванням лікарських рекомендацій. При тяжкій непереносимості може бути необхідна невідкладне ушпиталення, після чого проводиться домашня терапія відповідно до призначень лікаря.

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_094 01.11.2023

Джерела

  1. Непереносимість / порушення всмоктування фруктози та HFI 
  2. Що потрібно знати про непереносимість фруктози 
  3. FRUIT-JUICE AND DIARRHEA 
  4. What Fruits Cause Diarrhea? 
  5. Основи харчування та дієта при діареї у дітей на фруктах 

Автор: Катерина Мусієнко