Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Причини розвитку осмотичної діареї

Розвивається осмотична діарея найчастіше у тих осіб, які хворіють на синдром мальабсорбції та лактазну недостатність. В останньому випадку лактоза та інші дисахариди не засвоюються через відсутність потрібного ферменту — лактази. В результаті цього їх кількість в кишківнику збільшується, вода починає виходити в просвіт і розвивається діарея.

Деякі проносні засоби працюють саме за принципом розвитку осмотичної діареї. В їх склад входять речовини, які погано засвоюються і починають діяти як осмолітики. В результаті кількість води в кишківнику збільшується і випорожнення послаблюються.

Існують захворювання, які порушують осмотичну рівновагу в кишківнику і призводять до розвитку осмотичної діареї. Зокрема подібний стан спостерігається при:

  • целіакії;
  • хіміотерапії;
  • гіпертиреозі;
  • хворобі Крона;
  • демпінг-синдромі;
  • виразковому коліті;
  • протозойних інфекціях;
  • видаленні жовчного міхура;
  • ротавірусному гастроентериті;
  • панкреатичній недостатності;
  • застосуванні деяких ліків (антибіотиків, антигіпертензивних препаратів).

Особливою ознакою осмотичної діареї є те, що стан людини покращується після тимчасового голодування або припинення вживання їжі, яка призвела до порушення всмоктування.

Симптоми та діагностика

Зазвичай окрім рідких та водянистих випорожнень хворого турбує біль у животі, метеоризм, може бути нудота та блювання. До позакишкових проявів належать знижений апетит, часте серцебиття, підвищена пітливість, головний біль. При тривалому перебігу захворювання відмічається сухість шкіри та слизових, судоми та інші ознаки зневоднення.

Для підтвердження або спростування діагнозу застосовують лабораторні дослідження. В першу чергу — це аналіз калу, який дозволяє визначити природу походження діареї. Зокрема про розлад всмоктування вуглеводів свідчить присутність у випорожненнях відновлюючих речовин. Також визначають рівень рН, який у випадку зниження нижче 5,3 вказує на недостатнє перетравлення вуглеводів.

Лікування та профілактика

Після встановлення причини розвитку осмотичної діареї можливе призначення відповідного лікування. Наприклад при лактазній недостатності допомагає застосування низьколактозної або безлактозної дієти. Також можуть використовуватись за призначенням лікаря ферментні препарати, які приймають з їжею. Підтверджена доцільність застосування розчинів оральної регітратації (РОР) та Ентеролу, які дозволяють відновити рівень рідини та покращити травлення.

Якщо діарею викликали лікувальні засоби, тоді припинення їх прийому дозволить якнайшвидше нормалізувати самопочуття. При розвитку порушення травлення на фоні інших захворювань, в першу чергу, проводиться їх лікування, додатково — симптоматичне лікування для покращення самопочуття. При цьому варто відзначити недоцільність ентеросорбентів при терапії осмотичної діареї, оскільки відсутні токсичні речовини, які необхідно адсорбувати. Застосування лопераміду має обмеження при гострій діареї та у дітей до 12-ти років. Особливо, якщо  клінічне поліпшення не настало протягом 48 годин. За механізмом дії лоперамід знижує пропульсивну перистальтику, а при цьому збільшується час проходження вмісту через травний тракт. Додатково знижується здатність кишкової стінки до абсорбції рідини. Також, він збільшує тонус анального сфінктера та пригнічує позиви до дефекації. Таким чином буде підтримуватись тривалий негативний вплив на кишківник.

Головні принципи профілактики:

  • Воду потрібно використовувати кип’ячену або фільтровану, оскільки саме з водою найчастіше поширюються вірусні та бактеріальні збудники.
  • Їжа має бути насичена клітковиною, яка підтримує нормальну роботу кишківника, зокрема корисні бобові, цільнозернові продукти, овочі та фрукти.
  • Харчові продукти мають бути безпечними для використання, тому бажано уникати сирої, несвіжої, надмірно обробленої їжі, не харчуватись поза домом або під час подорожі неперевіреними продуктами.

Загалом корисно дотримуватись правил особистої гігієни, належним чином пережовувати їжу та при необхідності не зволікати зі зверненням по лікарську допомогу.

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_095 01.11.2023

Джерела

  1. Дегідратація
  2. ЛАКТАЗНА НЕДОСТАТНІСТЬ 
  3. Osmotic Diarrhea: A Comprehensive Insight 
  4. Pathophysiology of Diarrhea 
  5. Осмотична діарея 
  6. Інструкція до препарату Лоперамід