Діареєю прийнято вважати рідкий і неоформлений стул більше 3-х разів на добу. Але у немовлят ця цифра визначається як більше, ніж 7 разів при грудному вигодовуванні і 5 разів при штучному. Також діти до року-двох мають більш пастоподібний стул, що є абсолютною нормою.
Важливо! Зверніть увагу на симптоми, при яких потрібно швидше звернутися до лікаря:
- на грудному вигодовуванні випорожнення відбуваються понад 7 разів в день, а при “штучному вигодовуванні” – понад 4-5 разів;
- у немовляти випорожнення рідше 1-2 разів на день;
- кал має не характерний неприємний запах або домішки слизу, зелені чи крові;
- випорожнення водянисті або жирні (мається на увазі такі, що залишають жирну пляму на пелюшці, блискучі, погано змиваються зі стінок унітаза);
- під час спорожнення малюк плаче і соває ніжками.
Найнебезпечнішим при діареї може бути зневоднення і разом з тим значна втрата електролітів (натрію, хлору, калію і бікарбонату) в разі недостатнього їх поповнення під час лікування.
3 ступені зневоднення:
важка (в тому випадку, якщо є 2 і більше ознаки):
- загальмованість, надмірна сонливість, несвідомий стан;
- запалі очі;
- малюк не може пити або п’є дуже мало;
- при натисканні на м’які тканини шкіра надто повільно близько 2 секунд і більше повертає первісний стан;
помірна:
- занепокоєння, не властива дратівливість;
- запалі очі;
- малюк п’є жадібно і відчуває спрагу;
зневоднення немає (відсутність ознак або недостатня їх кількість, щоб співвіднести з важким або помірним ступенем).
До приходу лікаря ви можете допомогти дитині, полегшивши її стан за допомогою:
- дієти;
- регідратаційних маніпуляцій;
- пробіотиків;
- сорбентів.
Тільки пам’ятайте, що все це потрібно використовувати в комплексі і тоді ваш малюк дуже скоро порадує вас своїм гарним самопочуттям.
Харчування немовляти при діареї
У період діареї у немовляти рекомендується годувати малюка більш дрібно, але частіше, можливо до 8-10 разів на день:
- на перший день лікування бажано скоротити порції значно, але не більше, ніж на 50%;
- з 2-го дня можна збільшити обсяг їжі на 20-30 мл, при цьому збільшуючи і інтервал між прийомами їжі.
Деякі продукти потрібно обмежити, а в важких формах протікання хвороби виключити, оскільки вони здатні загострити діарею і продовжити терміни важкого стану:
- молочні суміші з вмістом цукру або лактози;
- молочні суміші, виготовлені на основі сої;
- молоко (крім грудного):
- соки.
Харчування крихітки повинно бути низьколактозним або навіть безлактозним. Низьколактозна дієта при діареї може тривати як 1-4 тижні, так і 1,5-2 місяці – все дуже індивідуально і залежить від стану дитини.
Бажані продукти в раціоні немовляти при діареї:
- каша на воді або овочевому відварі;
- можливе більш раннє введення в раціон м’ясного пюре;
- печене яблуко (до 50-100 г в день);
- 3-денний кефір або сир (для дітей старше 8 місяців).
Важливо! Під час діареї немовляти необхідно продовжувати грудне вигодовування, оскільки в складі грудного молока є протиінфекційні речовини і елементи, що сприяють відновленню мікрофлори кишківника малюка. При цьому лактоза жіночого молока ідеально сприймається організмом дитини з діареєю.
Харчування дітей старшого віку при діареї
Важливим фактором скорочення тривалості діареї завжди є виключення з харчування на цей період продуктів з дисахаридами. До них відносяться: молоко, соки і солодкі молочні суміші.
Крім цього необхідно виключити продукти, які містять грубу клітковину, можуть посилити перистальтику кишківника і активувати бродильні процеси:
- чорний хліб або сухарі з чорного хліба;
- цільне молоко;
- йогурт, ряжанку, вершки;
- каші, приготовані з додаванням цільного молока (навіть вівсяну);
- бобові та деякі овочі (буряк, огірки, квашену капусту, редьку, ріпу, редис);
- мандарини, апельсини та інші цитрусові;
- деякі фрукти (груша, слива, виноград);
- м’ясний і рибний бульйони, жирні сорти риби, м’яса і птиці.
Корисні при діареї продукти, багаті пектинами (особливо, якщо крім діареї, є ще кольки):
- печені яблука;
- банани;
- яблучне і морквяне пюре.
Регідратаційна терапія або лікування зневоднення
Одним з першочергових завдань при лікуванні діареї є своєчасне поповнення рідини в організмі. Застосовувати оральні регідратаційні розчини необхідно з перших же годин появи діареї.
2 етапи регідратаційної терапії:
- 4-6 годин відпоювати дитину спеціальними розчинами для поповнення втрати рідини: при легкому зневодненні 30-50 мл на 1 кг маси тіла, при середньому рівні зневоднення 60-100 мл на 1 кг маси;
- триває в залежності від ступеня подальшого рівня втрати рідини, але за наступні 6 годин необхідно поповнити рівень втрат попередніх 6 годин: для дітей до 2 років – 50-100 мл, старше 2 років близько 100-200 мл після кожного випорожнення. В цей період вже можливо чергувати регідратаційні розчини з фруктовим, овочевим відваром, чаєм (краще зеленим). У разі блювоти, пити по закінченні 10 хвилин.
Важливо! Не застосовувати антибіотики для лікування немовляти без призначення лікаря. Більшість ліків, які застосовуються для лікування дорослих, у малюків можуть збільшити діарею.
Пробіотик
При гострій кишковій інфекції пробіотик може використовуватися, як самостійні ліки. При лікуванні антибіотиками (якщо їх призначив лікар), пробіотики виконують роль допоміжних препаратів для мінімізації побічних дій антибіотиків. Курс прийому пробіотиків триває 5-10 днів.
Ентерол – французький пробіотик, рекомендований Всесвітньою гастроентерологічної організацією. Єдиний препарат в Україні, що містить пробіотичні дріжджі Сахароміцети буларді CNCM I-745.
Ентерол® – визнаний в світі і унікальний для України пробіотик з клінічно доведеною ефективністю
- при діареї будь-якої етіології
- під час антибіотикотерапії
- для усунення дисбактеріозу
- для лікування синдрому роздратованого кишківника
- для профілактики і усунення коліків
10-кратний розмір сахароміцетів по відношенню до патогенних мікроорганізмів сприяє легкому усунення вірусів і бактерій. Діючи за принципом заміщення на корисні бактерії, Ентерол виводить їх природним шляхом в лічені дні!
Ентерол особливий і відрізняється від інших пробіотиків тим, що ви будете почувати себе краще вже через кілька годин при лікуванні діареї або під час антибіотикотерапії, так як ферменти сахароміцетів ефективно нейтралізують згубну дію токсинів від патогенної флори і від антибіотиків. Як наслідок, краще самопочуття, і швидке одужання без нудоти і слабкості!
З Ентеролом ваша унікальна мікрофлора кишківника відновлюється в лічені дні. Препарат не просто усуває причину дисбактеріозу і “заселяє” кишківник корисними бактеріями, а живить слизову і сприяє швидкому зростанню власної мікрофлори. Тобто, Ентерол одночасно бореться і з причиною хвороби, і з наслідками!