Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Пробіотики — це живі мікроорганізми, які корисні для травного тракту людини та можуть пригнітити патогенну мікрофлору в кишківнику. Існують різні види пробіотиків, найпоширеніші наступні:

  • Bifidobacterium — грампозитивні анаеробні мікроби, які не утворюють спори та ефективно працюють проти шкідливої кишкової інфекції.
  • Lactobacillus — належать до молочнокислих анаеробів, які подібно біфідобактеріям входять до складу мікробіоти кишківника людини.
  • Saccharomyces boulardii СNCM I-745 — стійкі до антибіотиків дріжджі, які підтримують роботу травного тракту людини.

Існують загальні та специфічні правила вживання пробіотиків. Розглянемо детальніше кожне з них.

Загальні правила

Кожен вид пробіотиків проявляє властиві конкретно для нього ефекти. Наприклад, якщо Bifidobacterium дозволяє впоратись із одним захворюванням, то це зовсім не означає, що Lactobacillus може робити те саме. Тому пробіотичні засоби повинні застосовуватись згідно з конкретними призначеннями та після консультації у гастроентеролога, терапевта чи лікаря загальної практики сімейної медицини.

Варто не плутати пробіотики з пребіотиками. Останні є по суті “харчами” для пробіотичних мікроорганізмів, тому за необхідності ці два види засобів можуть застосовуватись разом. Пребіотики стимулюють ріст корисних бактерій, але вони також мають використовуватись за призначенням.

Перед прийманням пробіотиків варто визначити для себе зручну форму засобу, яка в залежності від виду бактерій може мати вигляд капсул, таблеток, ліофілізованого порошку. Для дорослих, наприклад, більше підійдуть тверді форми пробіотиків, а дітям, особливо маленьким, щоб розвести у воді, краще застосовувати порошок.

Оскільки бактерії в пробіотиках знаходяться в живому стані, не потрібно розводити порошок гарячою водою. Температура має бути не вище 50 градусів. Це допоможе зберегти активність мікробів.

Специфічні рекомендації

Більшість людей, які бажають приймати пробіотики, цікавить коли краще пити пробіотики, до антибіотиків чи після? Відповідь залежить від того, які конкретно пробіотичні засоби плануються до використання:

  1. Bifidobacterium та Lactobacillus можуть піддатись негативному впливу антибіотиків, тому їх приймають через пару годин після застосування протимікробного засобу.
  2. Saccharomyces boulardii СNCM I-745 витримують дію антибіотиків, сульфаніламідних препаратів, тому їх дозволено приймати разом зі специфічним лікувальним засобом.

Важливо переконатись, що для лікування буде застосовуватись дійсно якісний пробіотик, сертифікований та перевірений у клінічних дослідженнях.

Відповіді на поширені питання

  • Чи може впливати їжа на дію пробіотиків?

Деякі види продуктів можуть дійсно повпливати на активність живих бактерій, які входять до складу пробіотиків. Зокрема вживання кисломолочних та молочних страв чи багатих на клітковину продуктів призводить до підсилення дії пробіотичних засобів.

  • Як швидко починають діяти пробіотики після прийняття дози?

Для того, щоб пробіотики почали діяти, вони повинні потрапити в товстий відділ кишківника. На це потрібен час, близько 2 годин. Потім досягається висока концентрація пробіотичних мікроорганізмів, яка здебільшого зберігається близько 24 годин.

  • Чи може прийняття пробіотика замінити регідратацію?

При діареї підвищується ризик виникнення зневоднення. Якщо вчасно не вжити відповідні заходів, самопочуття може сильно погіршитись. При цьому у відновленні балансу рідини в організмі пробіотики ніяк не допоможуть, вони лише посприяють покращенню процесу травлення та всмоктуванню рідини в товстій кишці. 

  • Чи збільшиться ефективність пробіотика при збільшенні дози?

Дія пробіотиків залежить від багатьох факторів, а не тільки від дозування. Збільшення дози не призведе до бажаних результатів, при тому можуть з’явитись неприємні відчуття у вигляді здуття живота та дискомфорту в нижньому відділі шлунка (епігастрії). Якщо ви маєте питання з приводу дози пробіотика, то в першу чергу потрібно проконсультуватись у лікаря, який вас веде.

  • Які існують протипоказання до використання пробіотиків?

Найбільш поширені — це індивідуальна чутливість до компонентів препарату. Відносно Saccharomyces boulardii CNCM I-745 існує протипоказання до приготування готового розчину із пакетика в присутності пацієнта з встановленим венозним катетером.

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_041 02.05.2023

 

Джерела:

  1. Ентерол® Інструкція 
  2. When’s the Best Time to Take Probiotics? 
  3. \Probiotics: What You Need To Know 
  4. Probiotics — Cleveland Clinic — Articles 

 

Автор: Катерина Мусієнко