Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Ця хвороба точно має в своїй основі генетичну схильність, проте чи вона реалізується, залежить від дуже багатьох факторів: харчування (зловживання напівфабрикатами та фастфудом), шкідливі фактори середовища, медикаменти (часті та тривалі прийоми антибіотиків, нестероїдних протизапальних препаратів),  супутні захворювання (бактерії – ешерихії та клостридії;  віруси – ентеровіруси, віруси герпесу). Також одним з факторів ризику вважають психоемоційний стрес.

То як можна запідозрити НВК?

Спочатку хвороба вражає слизову прямої кишки, надалі може поширюватись як вглиб, пошкоджуючи стінку кишечника аж до утворення нориць, так і вгору на інші відділи товстого кишечника. Крім того, при НВК можуть уражатись органи та системи поза травним трактом. Таке буває в кожного четвертого пацієнта з НВК. Можливі ураження кісток (у 15 %, остеопороз),  суглобів (10%, і часто це сакроілеїт), стоматит, а також рідше – ураження очей або шкіри (вузлувата еритема, піодермія). Власне ураження кісток можна розцінювати і як побічний ефект тривалого лікування НВК кортикостероїдами. 

Оскільки хвороба спочатку змінює слизову прямої кишки, то можна спостерігати відповідні симптоми:

Біль в животі, проноси (до 10-20 випадків на добу, залежно від ступеня важкості) з домішками крові, гною  та слизу у випорожненнях. Часті скарги на несправжні позиви до дефекації – так звані тенезми. Характерні втрата маси, підвищена температура тіла, також випадіння волосся. Людина з НВК відчуває слабкість, втому. З часом розвивається анемія.

ДЛЯ НВК розроблено чіткий алгоритм обстежень, диференційної діагностики та лікування в залежності від важкості перебігу хвороби. Проте важливо пам”ятати, що на жаль повністю вилікувати НВК неможливо, для тривалої ремісії необхідно чітко дотримуватись рекомендацій лікаря щодо прийому ліків, харчування та фізичної активності, а також регулярно проходити обстеження для моніторингу стану здоров’я.

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_037 02.05.2023

 

Джерела

  1. Kucharzik T. Living guideline on ulcerative colitis. Chirurg. 2022 Mar;93(3):261-265.
  2. Sherlock M. et al. Oral budesonide for induction of remission in ulcerative colitis.Cochrane Database Syst Rev. 2015 Oct 26;2015(10):CD007698.
  3. Chatzinasiou F. et al. Generalized Pyoderma Gangrenosum Associated with Ulcerative Colitis: Successful Treatment with Infliximab and Azathioprine. Acta Dermatovenerol Croat. 2016 Apr;24(1):83-5.

 

Назад до статтей