Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Існують захворювання, які проявляються не відразу. Якийсь час розвиваються безсимптомно або з мінімально вираженою клінікою та лише при достатньому поширенні патологічного процесу починають даватись взнаки. Саме до таких патологій належить виразковий коліт, який в основному діагностується в 15–40 років та у більш пізньому віці 50–80 років.

Виразковий коліт визначається як запалення кишківника, в основному уражається товстий відділ та пряма кишка. Початок захворювання в основному спричиняє інфекційне ураження, вірусне або бактеріальне. Далі хвороба протікає здебільшого хронічно, і у цьому випадку чимале значення відіграють імунологічні порушення. Відповідно до періоду протікання вирізняють характерну клініку виразкового коліту.

Ця хвороба точно має в своїй основі генетичну схильність, проте чи вона реалізується, залежить від дуже багатьох факторів: харчування (зловживання напівфабрикатами та фастфудом), шкідливі фактори середовища, медикаменти (часті та тривалі прийоми антибіотиків, нестероїдних протизапальних препаратів),  супутні захворювання (бактерії – ешерихії та клостридії;  віруси – ентеровіруси, віруси герпесу). Також одним з факторів ризику вважають психоемоційний стрес.

ЯК МОЖЛИВО ЗАПІДОЗРИТИ НВК?

Спочатку хвороба вражає слизову прямої кишки, надалі може поширюватись як вглиб, пошкоджуючи стінку кишечника аж до утворення нориць, так і вгору на інші відділи товстого кишечника. Крім того, при НВК можуть уражатись органи та системи поза травним трактом. Таке буває в кожного четвертого пацієнта з НВК. Можливі ураження кісток (у 15 %, остеопороз),  суглобів (10%, і часто це сакроілеїт), стоматит, а також рідше – ураження очей або шкіри (вузлувата еритема, піодермія). Власне ураження кісток можна розцінювати і як побічний ефект тривалого лікування НВК кортикостероїдами. 

Оскільки хвороба спочатку змінює слизову прямої кишки, то можна спостерігати відповідні симптоми:

Біль в животі, проноси (до 10-20 випадків на добу, залежно від ступеня важкості) з домішками крові, гною  та слизу у випорожненнях. Часті скарги на несправжні позиви до дефекації – так звані тенезми. Характерні втрата маси, підвищена температура тіла, також випадіння волосся. Людина з НВК відчуває слабкість, втому. З часом розвивається анемія.

ДЛЯ НВК розроблено чіткий алгоритм обстежень, диференційної діагностики та лікування в залежності від важкості перебігу хвороби. Проте важливо пам”ятати, що на жаль повністю вилікувати НВК неможливо, для тривалої ремісії необхідно чітко дотримуватись рекомендацій лікаря щодо прийому ліків, харчування та фізичної активності, а також регулярно проходити обстеження для моніторингу стану здоров’я.

Ознаки захворювання відповідно до тяжкості перебігу

Згідно з класифікацією, виразковий коліт може бути легким, середньої тяжкості та тяжким. При цьому можуть відмічатись тільки порушення роботи кишківника або ж додаються позакишкові прояви та додаткові ускладнення.

Симптоми при легкому перебігу:

  • в цілому хворий себе почуває задовільно;
  • порушення пульсу та зміна температури тіла не відмічаються;
  • може відчуватись незначний біль у животі;
  • кількість випорожнень збільшена до 4 разів на добу;
  • в калі зустрічаються незначні домішки крові.

Результати лабораторних досліджень практично без змін. При ендоскопічному дослідженні помітне запалення мінімальної інтенсивності.

Прояви середньої тяжкості протікання:

  • температура підіймається до субфебрильних показників;
  • прискорюється серцебиття;
  • кількість випорожнень сягає 6 разів на добу;
  • більше виділяється крові з калом;
  • хворий може відчувати слабкість та швидку втомлюваність.

В лабораторних аналізах відмічається незначне підвищення ШОЕ та зниження рівня гемоглобіну. Активність запалення при ендоскопічному дослідженні помірно виражена.

Ознаки тяжкого перебігу:

  • випорожнення стають дуже частими, понад 6 разів на добу;
  • температура може підійматись до 38 градусів;
  • зменшується вага тіла;
  • серцебиття часте, бувають перебої роботи серця;
  • кров виділяється в значній кількості, що помітно у випорожненнях;
  • стан хворого поганий, тому потрібна негайна медична допомога.

Симптоми, які визначаються поза межами кишківника, називаються позакишковими і при виразковому коліті вони зустрічаються в середньому у 25% хворих. Зокрема самопочуття хворого погіршується внаслідок розвитку остеопорозу, запалення суглобів, холангіту, стоматиту та ін.

Виразковий коліт небезпечний своїми ускладненнями. При відсутності належного лікування може виникнути кровотеча, перфорація. Також зростають ризики появи псевдополіпозу та стриктур.

 

Симптоми загострення

Виявлення захворювання на легких стадіях дозволяє провести ефективну терапію, в результаті якої прояви виразкового коліту усуваються, а загальний стан хворого покращується. Але під дією провокаційних факторів або при відсутності підтримувального лікування може відбутись загострення патології. В таких випадках відмічається повторення симптомів або поява нових:

  • болі в животі;
  • шкірні висипання;
  • лихоманка;
  • рідкі випорожнення з кров’ю.

Перебіг захворювання вважається несприятливим, якщо клінічні прояви мають більшу інтенсивність, або з’явились позакишкові ознаки при їх попередній відсутності.

Спровокувати рецидив може стрес, вагітність, інфекційне захворювання, надмірне застосування антибіотиків та протизапальних препаратів, вживання молочних продуктів. Для досягнення стійкої ремісії потрібно дотримуватись лікарських рекомендацій та навіть при відсутності симптомів практикувати підтримувальну терапію. 

В покращенні роботи кишківника допомагають пробіотики, які додатково захищають від гострих вірусних інфекцій. При виразковому коліті це досить важливо. Тому достатньо проконсультуватись у лікаря, щоб застосовувати Ентерол® у потрібному дозуванні. 

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_093 01.11.2023

Джерела

 

  • Kucharzik T. Living guideline on ulcerative colitis. Chirurg. 2022 Mar;93(3):261-265.
  • Sherlock M. et al. Oral budesonide for induction of remission in ulcerative colitis.Cochrane Database Syst Rev. 2015 Oct 26;2015(10):CD007698.
  • Chatzinasiou F. et al. Generalized Pyoderma Gangrenosum Associated with Ulcerative Colitis: Successful Treatment with Infliximab and Azathioprine. Acta Dermatovenerol Croat. 2016 Apr;24(1):83-5.