Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Факти про пептичну виразку:

  • Захворювання може виникнути як через інфекцію, так і при безконтрольному застосуванні нестероїдних протизапальних препаратів.
  • З віком тонус клапана, який розташований між шлунком та дванадцятипалою кишкою, слабшає, через що жовчні кислоти потрапляють у шлунок й руйнують слизову оболонку.
  • При розвитку пептичної виразки найчастіше виникає біль в животі, який має характерні прояви.

На сьогодні виразка шлунка найбільш поширена серед людей середнього віку, і по різним даним визначається приблизно в однієї людини з десятьох. Багато факторів призводять до розвитку цього захворювання, але їх усунення дозволяє доволі швидко одужати.

Фактори, що призводять до пошкодження слизової оболонки

Найголовніші причини виразки шлунку — ураження стінки бактеріальною інфекцією Helicobacter pylori. Цей збудник визначається приблизно у половини людей, але він не завжди викликає захворювання. При певних обставинах бактерії починають уражати слизову, викликати запалення оболонки.

Друга поширена причина — зловживання нестероїдними протизапальними препаратами (НПЗП). Ці ліки часто використовують при лікуванні артритів та радикуліту. Здебільшого хворі, щоб позбутись болю, починають самостійно збільшувати дозу, в результаті чого травмується слизова шлунка й розвивається виразкова хвороба.

Фактори, які сприяють виникненню шлункової виразки:

  • вік старше 60 років;
  • жіноча стать;
  • часті гастрити;
  • неправильне харчування;
  • паління протягом тривалого часу;
  • перенесення частих стресових ситуацій.

В деяких випадках симптоми виразки шлунка проявляються на фоні хвороби Золлінгера-Еллісона. При цій патології відбувається посилена продукція шлункового соку, через що поступово руйнується слизова оболонка та розвивається виразка.

Ознаки, які вказують на виразкову хворобу

Залежності від тяжкості протікання виразка шлунка симптоми має більш чи менш виражені. Зазвичай хворі скаржаться на біль, пекучий чи гострий, розташований посередині живота між грудьми та пупком. Тривалість больового відчуття складає від кількох хвилин до двох і більше годин. Якщо шлунок порожній, біль може посилюватись, тому неприємні відчуття часто з’являються вночі або в період між вживанням їжі.

Крім болю при виразці шлунка можуть спостерігатись наступні симптоми:

  • нудота та блювання;
  • знижений апетит та схуднення;
  • полегшення після приймання антацидних препаратів;
  • анемічні ознаки у вигляді блідості шкіри, слабкості, задишки;
  • відрижка кислим вмістом шлунка, що може викликати печію за грудиною (кислотний рефлюкс).

Прояви виразки шлунка дуже подібні на ознаки гастриту, тому тільки після інструментального дослідження за допомогою гастроскопії можна точно встановити діагноз виразкової хвороби.

Важливо знати, що при появі чорного калу чи блювання з кров’ю потрібно негайно звернутись по медичну допомогу. Такі симптоми вказують на кровотечу в місці виразки.

Лікування, яке допомагає при виразці шлунку

В першу чергу застосовують медикаментозну терапію – квадротерапію, що базується на використанні блокаторів Н2-рецепторів з метою пригнічення вироблення соляної кислоти та антибіотиків для усунення інфекції. Також в комплексне лікування входять антибіотики та пробіотики, які пригнічують патогенну мікрофлору, в тому числі Helicobacter pylori, та нормалізують роботу травної системи.

Важливо під час лікування виразки шлунка припинити палити та вживати алкогольні напої. Ці шкідливі звички не дозволяють загоїтись слизовій в місці пошкодження, додатково пригнічується імунітет, який міг би більш активно боротись з бактеріальною інфекцією. Також потрібно правильно харчуватись, вживати достатньо овочів та фруктів. Зазвичай, дослухання до лікарських рекомендацій та повноцінне проходження терапії дозволяє цілковито вилікувати це захворювання. Лікуванням хелікобактерної інфекції займаються передові клініки та лікарі гастроентерологи. Це непросте інфекційне захворювання, що потребує чітких алгоритмів лікування в тому числі з антибактеріальною терапією необхідно вживати Ентерол® як такий, що сумісний з антибіотиками та сприяє витісненню хелікобактерної інфекції. Отже, Ентерол® входить у сучасні клінічні настанови з лікування хелікобактеру та має найвищий рівень доказовості у порівнянні з іншими пробіотиками.

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_072 01.08.2023

 

Джерела

  • Інструкція до лікарського засобу Ентерол 250, капсули. Р.П. № UA/6295/02/01. Наказ МОЗ України від 12.06.2017 № 651. Термін дії РП на території України необмежений.
  • Cárdenas P.et al. Effect of Saccharomyces boulardii CNCM I-745 ascomplementary treatment of Helicobacter pylori infection on gut microbiome. Eur J. Clin Microbiol. Infect. Dis. 39, 1365–1372 (2020).
  • Naghibzadeh N. et al. Investigating the effect of quadruple therapy with Saccharomyces boulardii or Lactobacillus reuteri strain (DSMZ 17648) supplements on eradication of Helicobacter pylori and treatments adverse effects: a double-blind placebo-controlled randomized clinical trial. BMC Gastroenterol 22, 107 (2022).
  • Malfertheiner P et al. Management of Helicobacter pylori infection: the Maastricht VI/Florence consensus report. Gut. 2022 Aug:gutjnl-2022-327745
  • Guarner F. et al. World Gastroenterology Organisation Global Guidelines Probiotics and prebiotics February 2023, P-21

 

Автор: Катерина Мусієнко