Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Симптоми гострої кишкової інфекції

В залежності від причини розвитку ГКІ може спостерігатись нудота, блювання, біль в животі, здуття кишківника, діарея. Симптоми можуть проявлятись поодиноко або в поєднанні один з одним. Клінічна картина окремих кишкових інфекцій наступна:

  • Дизентерія — при зараженні шигелами ознаки захворювання проявляються швидко, характерний синдром загальної інтоксикації та гострі, переймоподібні болі в животі. Під час інтоксикації підвищується температура, з’являються сильна слабкість, озноб, відчуття жару, апетит відсутній.
  • Черевний тиф — характеризується інтоксикацією організму, ураженням лімфатичної системи кишківника та появою на шкірі висипів у вигляді папул, везикул, плям. Температура підіймається поступово і може триматись висока протягом декількох тижнів. Шкіра стає сухою та блідою, можливе ураження центральної нервової системи з проявами у вигляді галюцинацій та сповільненої реакції.
  • Сальмонельоз — починається гостро з підняття температури, може спостерігатись ломота та біль у всьому тілі. Потім з’являється нудота, блювання, різкі болі в животі з сильною діареєю та тенезмами. При цьому захворюванні високий ризик зневоднення, тому вкрай важлива підтримка водно-електролітного балансу.
  • Ротавірусна інфекція — характеризується гострим початком з вираженим діарейним синдромом, при якому випорожнення стають рідкими, з різким запахом, пінистими та водянистими. Перед діареєю може виникати нудота та блювання.
  • Кишкова паличка — є причиною кривавої діареї з блюванням та болями в животі у вигляді спазмів.

Поширюються гострі кишкові інфекції здебільшого через забруднені продукти, воду, особисті контакти з хворими тваринами або людьми. Також деякими паразитами можна заразитись при купанні у забруднених річках, озерах чи басейнах.


Діагностика, дієтотерапія та профілактика

Після появи ознак гострої кишкової інфекції потрібно звернутись до лікаря, особливо якщо захворювання уразило дитину чи людину похилого віку. Після фізикального обстеження обов’язково здійснюються лабораторні дослідження крові, сечі, калу. Згідно з їх результатами визначається тип інфекції та призначається лікування.

В перші 24 години хвороби апетит може бути відсутній цілком. Це дозволяє організму очиститись від токсинів, але при цьому потрібно достатньо вживати рідини. Краще використовувати спеціальний розчин для гідратації або за необхідності його можна зробити самостійно з кип’яченої води, солі та цукру. Поступово і невеликим порціями починає пропонуватись їжа, кількість прийомів якої може збільшуватись до 5–6 разів залежно від віку та стану хворого.

Дієтотерапія застосовується з 2–3 дня захворювання. Цілковито відмовлятись від їжі не варто, оскільки це знижує опірні сили організму. Потрібно, щоб хворий хоча б у невеликій кількості вживав легкі для перетравлювання продукти. Це може бути банан, печене яблуко, рисова або вівсяна каша, білий вчорашній хліб. З овочів (клітковина) можливе вживання відвареної картоплі, моркви, буряка, гарбуза чи цвітної капусти. 

Поступово розширюють меню за допомогою варених яєць, рослинного та вершкового масла, кисломолочних продуктів, тушкованого дієтичного м’яса (індички, курки чи кролика без жиру). Також при згоді лікаря застосовують пробіотик Ентерол®, який завдяки наявності в складі Saccharomyces boulardii CNCM I-745 допомагає швидше подолати діарею.

Важливе значення має профілактика гострих кишкових інфекцій. Для її проведення потрібно в першу чергу:

  • мити руки до та після їди, після відвідування туалету та контакту з тваринами;
  • мити овочі, фрукти й особливо м’ясо та рибу перед приготуванням;
  • слідкувати за чистотою на кухні та в інших місцях, де приймається їжа;
  • пити та їсти під час подорожі лише якісну воду і їжу в призначених для цього місцях;
  • захищати продукти від проникнення шкідників.

Гострі кишкові інфекції простіше попередити, ніж потім проходити лікування та відновлення після них. Дотримання простих правил дозволить зберегти здоров’я собі та своїм рідним.

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_059 01.06.2023

Джерела

  • Liu C. et al. Treatment of murine colitis by Saccharomyces boulardii secreting atrial natriuretic peptide. J Mol Med 98
  • Vila J. et al. Diagnóstico microbiológico de las infecciones gastrointestinales [Microbiological diagnosis of gastrointestinal infections]. Enferm Infecc Microbiol Clin. 2009 Aug-Sep;27(7):406-11.
  • Chunsaier W. et al. (2019). Saccharomyces boulardii alleviates ulcerative colitis carcinogenesis in mice by reducing TNF-α and IL-6 levels and functions and by rebalancing intestinal microbiota. BMC Microbiology. 19. 10.1186/s12866-019-1610-8. 



Автор: Катерина Мусієнко