Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Викликати ААД може будь-який препарат, але ризик вищий при прийомі амоксициліну, цефалоспоринів або кліндаміцину [1]. Зазвичай цей розлад шлунку триває близько тижня, але може не проходити до 10 днів і довше [4].

У цій статті ми відповімо на питання, яке лікування у діареї після антибіотика, чому вона виникає і як її можна попередити.

Чому від прийому антибіотиків може розвинутися пронос?

Дія цієї групи препаратів спрямована на придушення росту і розмноження бактерій. При цьому, крім збудника інфекції, страждають наші власні дружні кишкові бактерії і розвивається дисбактеріоз [1, 3].

Мікробний дисбаланс може викликати пронос через порушення роботи кишечника. Інша причина – кишкова мікрофлора може втратити контроль над шкідливими бактеріями, що в результаті призведе до інфекційної діареї. Однією з таких бактерій є Clostridium difficile, що іноді зустрічається і у здорових людей, але після антибіотикотерапії здатна спричинити важке захворювання [1, 3].

Що робити при діареї після антибіотиків?

Якщо пронос з’явився ще під час курсу антибіотикотерапії, не припиняйте його самостійно, а проконсультуйтесь з лікарем. Легкі випадки ААД зазвичай проходять самостійно. Ось кілька простих дієтичних рекомендацій, які допоможуть поліпшити стан при розладі стільця [1, 3]:

  • пийте багато рідини, проте уникайте молока, солодких напоїв та кофеїну;
  • будьте обережні з клітковиною: їжа з високим вмістом харчових волокон корисна для здоров’я, але може посилити пронос;
  • уникайте жирних і гострих страв;
  • поповнюйте втрати калію: цього електроліту багато в бананах, листовій зелені і картоплі;
  • їжте вуглеводи, що легко засвоюються, наприклад, рис, білий хліб, локшину, запечену або варену картоплю і яблучне пюре;
  • надайте перевагу нежирним джерелам білка: птиці та рибі;
  • приготуйте домашній йогурт як джерело живих корисних бактерій.

Лікування антибиотикоассоциированной діареї: протидіарейні препарати

Ліки, що впливають на кишкову моторику, такі як лоперамід, можуть зменшити симптоми тут і зараз. Однак в довгостроковій перспективі вони здатні вплинути на те, як довго триває діарея після антибіотиків. Ці препарати можуть затягнути одужання і спричинити ускладнення у випадку, коли пронос – це захисна реакція організму, яка допомагає вивести токсини. Тому перед прийомом бажано проконсультуватися з лікарем [1].

Прийом пробіотиків здатний відновити мікрофлору кишківника і тим самим усунути причину розладу шлунку після прийому протимікробних препаратів [3]. Однак не всі пробіотики однаково ефективні при ААД. Ентерол доведено усуває дисбактеріоз після прийому протимікробних ліків і має ряд додаткових переваг [4]:

  • захищає унікальний мікробний склад в кишечнику;
  • ефективний проти інфекції difficile;
  • не руйнується антибіотиками → можна пити в один прийом;
  • не сприяє формуванню стійкості до них.

Краще лікування – профілактика

Профілактика АДД полягає в захисті мікрофлори кишечника. Аналіз результатів безлічі досліджень на цю тему показав, що певні пробіотики – ефективний захист від ААД та інфекції C. difficile [3]. Однак важливо звертати увагу на вид пробіотичного мікроорганізму. Один з кращих результатів в попередженні діареї показали Сахароміцети буларді – головна діюча складова Ентеролу [3]. Цей пробіотичний препарат можна пити одночасно з антибіотиком починаючи з першого дня його прийому.

Коли варто звернутися до лікаря?

Без медичної допомоги не обійтися у випадках, коли турбує [1]:

  • пронос частіше 5 разів на день;
  • кров або слиз в калі;
  • підвищення температури тіла;
  • біль в животі.

Висновки

Діарея після антибіотиків у дорослого або дитини – часта проблема. Причина її розвитку полягає в порушенні балансу мікрофлори кишечника. Зазвичай розлад шлунку триває близько тижня і проходить самостійно, однак можуть бути і важкі випадки, переважно викликані бактерією Clostridium difficile. Тому під час антибіотикотерапії не забувайте про захист мікрофлори кишечника, адже найкраще лікування – це завжди профілактика.

Cписок літератури:

  1. What You Need to Know About Antibiotics and Diarrhea. Medically reviewed by Alan Carter, Pharm.D. Written by Jill Seladi-Schulman, Ph.D. on November 19, 2019 https://www.healthline.com/health/antibiotics-diarrhea
  2. Hadar Neuman, Paul Forsythe, Atara Uzan, Orly Avni, Omry Koren, Antibiotics in early life: dysbiosis and the damage done, FEMS Microbiology Reviews, Volume 42, Issue 4, July 2018, Pages 489–499, https://doi.org/10.1093/femsre/fuy018
  3. Cai J, Zhao C, Du Y, Zhang Y, Zhao M, Zhao Q. Comparative efficacy and tolerability of probiotics for antibiotic-associated diarrhea: Systematic review with network meta-analysis. United European Gastroenterol J. 2018 Mar;6(2):169-180. doi: 10.1177/2050640617736987.
  4. Saccharomyces boulardii CNCM I-745 scientific dossier
  5. Medically reviewed by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA — Written by Kristeen Cherney — Updated on March 26, 2019 https://www.healthline.com/health/potassium

Enterol 222 13.09.21

 

Автор: Потєхіна Тетяна Олександрівна