Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Короткий опис вірусу грипу

Існує чотири роди вірусів грипу, які в цілому належать до родини ортоміксовірусів. Серед них виділяють понад 2 тис. варіантів, які належать до різних штамів, серотипів та ліній. Відрізняються вони між собою антигенною дією. В залежності від своєї природи можуть діяти на птахів, риб та різних ссавців. Серед людей найбільш серйозні сезонні епідемії розвиваються під впливом вірусів грипу А і В, причому тип А вважається більш небезпечним, тому що частіше мутує.

Найбільш поширені симптоми грипу:

  • ломота у всьому тілі;
  • висока температура;
  • посилене потовиділення;
  • підвищена стомлюваність;
  • біль у горлі та сухий кашель;
  • порушення носового дихання;
  • м’язовий біль або неприємні відчуття.

Зазвичай спочатку підвищується температура, потім починається сухий кашель. В той самий час починає відчуватись біль у м’язах та ломота у всьому тілі. Відсутність належного лікування призводить до поширення інфекції та запалення різних органів, найчастіше це бронхи, легені, серце, нирки та кишківник. Але всього цього можна уникнути, якщо правильно провести не стільки терапію, скільки профілактику вірусного захворювання.

Мікрофлора кишківника під дією вірусу грипу

В результаті проведення кількох досліджень стало відомо, що вірус грипу виділяється з калом інфікованих осіб. Відсоток виявлення становить в середньому 53%. У декількох пацієнтів були взяті зразки, з яких вдалось виділити інфекційні віріони. Паралельно досліджувалось біорізноманіття мікробіоти, яке було зменшеним у хворих на грип людей.

У 20% пацієнтів, які брали участь в дослідженні, відзначались важкі ускладнення зі сторони респіраторної системи. Для діагностики провели диференційний аналіз бактеріального вмісту кишківника, який показав високу концентрацію бактероїдів. Ці паличкоподібні бактерії досить часто фіксуються у підвищеній кількості у хворих на респіраторні захворювання, а особливо у немовлят з бронхіолітом. Вони беруть участь у формуванні імунної відповіді під час інфекції, але деякі генетичні модифікації завдають очевидної шкоди господарю. Крім бактероїдів був збільшений вміст ентерококів, які в нормі відзначаються у фекаліях здорових людей. Але часом ентерококи з підкласу лактобактерій можуть густо заселяти кишківник, що своєю чергою підвищує ризик розвитку бактеріємії та ендокардиту.

Інше дослідження показало, що грипозна інфекція, яка уразила легені, здатна впливати на мікробіоту кишківника шляхом індукції інтерферонів першого типу. Цей інтерферон виробляється в легенях, але він виснажує анаеробні бактерії та підсилює протеобактерії кишківника, що призводить до дисбіозу.

Роль біфідобактерій та профілактика сахароміцетами

Пробіотики, до яких належать Bifidobacterium та Saccharomyces boulardii CNCM I-745, підсилюють імунну систему організму. Це було експериментально виявлено та підтверджено на практиці багатьма лікарями. Зокрема за допомогою пробіотиків:

  • Зменшується кількість вірусів у легенях внаслідок комунікації між кишківником та органами дихальної системи. 
  • Зменшується запалення, оскільки метаболіти, які вироблені кишковими бактеріями, з кровотоком розносяться по різних органах і стимулюють модуляцію імунної відповіді.

Таким чином, серед хворих на грип часто зустрічається порушення балансу мікрофлори кишківника. Починають розмножуватись ті бактерії, які надалі можуть завдавати шкоду цілому організму. Звісно, не останнє значення має харчування та генетична схильність конкретної людини до респіраторної інфекції. Загалом кишківнику потрібно приділити достатньо уваги, щоб підтримувати здоров’я на належному рівні.

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_092 01.11.2023

Джерела

  • Profiling of Intestinal Microbiota in Patients Infected with Respiratory Influenza A and B Viruses Pathogens. 2021 Jun; 10(6): 761. Published online 2021 Jun 17.
  • Influenza Virus Affects Intestinal Microbiota and Secondary Salmonella Infection in the Gut through Type I Interferons PLoS Pathog. 2016 May; 12(5): e1005572. Published online 2016 May 5.

Віруси грипу