Головні принципи антихелікобактерної терапії
В першу чергу, ерадикація дозволяє провести успішну терапію виразкової хвороби та не допустити формування передракових змін у шлунку. При цьому деякі вчені відмічають, що існує «критична лінія», після перетину якої запобігання розвитку раку перестають бути ефективними. До такого рубежу відносять травми слизової оболонки шлунка, які могли виникнути раніше.
Антихелікобактерна терапія призначається, якщо визначається:
- диспепсія та атрофічний гастрит;
- резекція шлунка через онкологію;
- високий ризик розвитку ракового захворювання;
- виразкова хвороба шлунка чи дванадцятипалої кишки;
- лімфома лімфоїдної тканини, яка вражає слизову шлунка.
У більшості випадків ерадикація нормально переноситься хворими, про що свідчать різні наукові дослідження. В процесі лікування зазвичай потрібно одночасно приймати три препарати:
- амоксицилін;
- кларитроміцин;
- інгібітор протонної помпи.
Препарати потрібно приймати 10–14 діб, після чого шлунково-кишковий тракт практично повністю звільняється від інфекції. Та оскільки перші два засоби, кларитроміцин та амоксицилін, належать до антибіотиків, ерадикація може призвести до виникнення інших ускладнень, пов’язаних з антибіотикотерапією.
Ускладнення, які можуть викликати антибіотики
Практично всі антибіотики провокують розвиток нечутливих до їх дії бактерій та грибків. Подібна суперінфекція дуже важко лікується, особливо при безконтрольному прийомі протимікробних засобів або недотриманні правил антибіотикотерапії. Додатково при застосуванні вище вказаних антибіотиків можуть виникнути наступні побічні дії:
- Від кларитроміцину найчастіше виникає біль у животі, нудота, блювання, розлад травлення у вигляді діареї. Рідше визначаються симптоми з боку інших систем та органів (безсоння, дисгевзія, вазодилатація, висипання, біль та флебіт у місці введення, зміна рівня печінкових ферментів).
- Амоксицилін може спричиняти набряк Квінке, зміни лабораторних показників, порушення рухової активності, диспептичні прояви.
Оскільки під час антибіотикотерапії зазвичай уражається мікрофлора кишківника, для профілактики подібних ускладнень рекомендують застосовувати пробіотичні препарати. З їх допомогою корисна мікробіота захищається від дії антимікробного засобу, в результаті чого знижується ризик розвитку діареї, метеоризму, нудоти та блювання.
Пробіотик Ентерол® найкраще підходить для усунення побічних дій антибіотикотерапії, оскільки містить лікарські Saccharomyces boulardii CNCM I-745, які не чутливі до протимікробних засобів.
За допомогою дріжджів можливо досягти зниження концентрації токсинів, прискорення виведення шкідливих мікробів, стимуляції роботи ферментів кишківника та укріплення місцевого імунітету. Тому при необхідності антибіотикотерапія має поєднуватись з Ентеролом® для позитивного впливу на загальний прогрес лікування.
Автор статті:
Катерина Мусієнко,
медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».
Enterol_080 02.10.2023
Джерела:
- Хиць А.Р., (2 листопада 2021) Helicobacter pylori: сучасна ерадикаційна терапія у світлі останніх світових гайдлайнів.
- Корост Я. В., Горобець Я. М. (2021). Антихелікобактерна терапія в умовах росту резистентності бактерій до антибіотиків. Ліки України, (1(247), 24–27.
- Side effects. Antibiotics
- Кларитроміцин (Clarithromycin)
- АМОКСИЦИЛІН (AMOXICILLINUM)
- Сахароміцети буларді