Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Кожен день наш організм стикається з безліччю бактерій, вірусів, грибків, кожен з яких потенційно небезпечний для людини. Але щастя в тому, що більшість з них ми навіть не помічаємо і не відаємо про загрозливу нам небезпеки. А вся справа в тому, що наша імунна система активно бореться з будь-якими патогенними організмами не давши їм навіть почати діяти проти нас. Що ж таке “імунітет”, які чинники впливають на нього і як можемо вплинути на імунітет ми? Все це будемо розбирати по порядку.

Як працює імунітет

Імунітет – цілком певна система органів, які при взаємодії один з одним і впливаючи на інші системи організму здатні формувати, навчати і керувати клітини нашого організму спеціально для боротьби з атиповими клітинами і патогенними мікроорганізмами. До органів імунітету відносяться:

  •  кістковий мозок;
  • тимус (вилочкова залоза);
  • скупчення лімфоїдної тканини в травної, дихальної, сечостатевої системах;
  • лімфатичні вузли;
  • селезінка.

Всі вони працюють для нашого захисту, при цьому здійснюючи безліч різних складних фізіологічних процесів і хімічних реакцій, але результатом цього є дивовижні за своїми здібностями клітини, що розпізнають небезпеку, і клітини, спрямовані на її знищення, – так звані супресори, що регулюють зайву агресивність, і медіатори – біологічно активні речовини. Разом вони організовують злагоджений процес по обороні нашого організму.

Кожного, звичайно, цікавить в першу чергу, як же ефективно і швидко зміцнити імунітет, але, щоб це дізнатися, необхідно розібратися, на які органи імунітету ми здатні вплинути, а на які ні. І, забігаючи наперед, скажемо, що імунітет формується в кишечнику.

Кістковий мозок і тимус є центральними органами імунітету і вони, так би мовити, керують процесом. І вплинути на поліпшення процесу їх роботи ми практично не здатні, ну крім як адекватними фізичними навантаженнями для комфорту кісткового мозку і уважним ставленням до балансу гормонів (регулярно робіть обстеження в ендокринолога). А ось селезінка, лімфовузли та лімфоїдна тканина – периферійні в нашій імунному захисті, але від цього не менш важливі. Особливо в даному випадку для нас цікавий кишечник, так як на його роботу ми можемо вплинути позитивно і в значній мірі, а відповідно, підвищити загальний імунітет організму.

Саме від мікробіоти кишечника залежить ефективність захисної функції лімфоїдної тканини в шлунково-кишковому тракті. Ще на початку XXI ст. вчені зрозуміли, що мікробіота – це важлива частина імунітету і може містити 1014-1015 клітин бактерій, при цьому найбільше їх кількість живе саме в ШКТ – 75-78%. Симбіоз всіх цих корисних для нас бактерій називають “мікробіота кишечника”.

Мікробіота кишечника відповідає за обмін речовин, формування захисного шару слизової кишечника, пригнічення розвитку патогенних мікроорганізмів, бере участь в детоксикації організму, колонізує кишечник, вступаючи в конкурентну боротьбу з патогенною флорою.

Що ж може вплинути негативно або позитивно на загальний імунітет і на мікрофлору кишечника, як важлива ланка імунітету?

Що впливає на імунітет

В першу чергу, непогано було б ознайомитися з негативними факторами впливу на загальний імунітет, щоб, так би мовити, “знати ворога в обличчя” і розуміти, що не потрібно робити. І, звичайно ж, більшість з цих факторів вам вже давно відомі.

На загальний імунітет негативно впливають:

  • малорухливий спосіб життя (призводить до деформації хребта, поганому функціонуванню кісткового мозку і зміни фізіологічних процесів в організмі);
  • неправильне харчування (нестача поживних речовин, природних вітамінів, корисних бактерій і надлишок “неправильної їжі” приводять до дисбалансу мікрофлори кишечника, підвищення маси тіла і порушення фізіологічних процесів в організмі і, як наслідок, інтоксикації і ослаблення імунної функції кишечника);
  • погана екологія (в першу чергу порушує місцевий імунітет на слизових носа і рота, але також призводить до кисневого голодування організму і погіршення складу крові);
  • прийом антибіотиків та інших сильнодіючих ліків (вони, в першу чергу, негативно впливають на мікробіоту кишечника, послаблюючи її захисну функцію).

Але хороша новина в тому, що з кожним з негативних фактором впливу можна боротися за допомогою ряду дій, щоб відновити імунітет кишечника і загальний імунітет.

Як зміцнити імунітет кишечника і загальний імунітет:

  • вести активний спосіб життя (адже не спроста існує прислів’я: рух – життя, крім запобігання негативних факторів допомагає збільшити адаптивність організму до негативних зовнішніх сфер впливу: температура, вологість);
  • правильно харчуватися (для мікрофлори кишечника в першу чергу корисні продукти, багаті на лакто- і біфідобактерії, дріжджові грибки сахароміцети буларді, але для харчування повинно бути обов’язково дуже різноманітним для достатньої кількості поживних речовин і клітковини, які забезпечують нормальну життєдіяльність цих самих бактерій і грибків . у випадку відсутності можливості повноцінного харчування природними продуктами, необхідно включити додатково в свій раціон препарати, що відшкодовують нестачу: клітковину, пробіоті і, вітаміни);
  • використання якісної кліматичної техніки (що найактуальніше для міських жителів, так як саме в міських квартирах, будинках і офісах, найчастіше, є необхідність в додатковому очищення, зволоження повітря і активному провітрюванні приміщень, що не тільки значно покращує місцевий імунітет слизових носа і рота, але і зменшить концентрацію вірусів і бактерій в приміщенні);
  • приймати пробіотики, пребіотики і синбіотики в періоди прийому антибіотиків та інших сильнодіючих ліків (вони допоможуть зменшити негативний вплив препаратів на мікробіоту кишечника і прискорять процес відновлення симбіозу корисних бактерій).

Нові підходи в лікуванні через мікрофлору кишечника

Пробіотики – корисні мікроорганізми, які діють на мікробіоту кишечника, допомагаючи їй, збільшуючи її захисні властивості, активуючи імунну відповідь і заспокоюючи запальні процеси.

Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium infantis, Saccharomyces boulardii є найпоширенішими пробіотиками. А сахароміцети буларді, які містяться в пробіотиках Ентерол, ще одні з найефективніших, так як мають ряд переваг:

  • допомагають побороти патогенну флору;
  • швидко і ефективно виводять з організму токсини і інші залишки  життєдіяльності хвороботворних бактерій;
  • заспокоюють запальні процеси слизової кишечника;
  • насичують слизову оболонку кишечника;
  • створюють оптимальні умови для нормалізації власного біома кишечника.

Пребіотики – харчові волокна, які організм не здатний перетравлювати, але вони здатні активувати зростання корисних бактерій в товстій кишці. Знову ж таки, це фактично багате на клітковину харчування. Але також існують препарати, що містять пребіотики, при використанні яких необхідно визначити вид пребіотика, дозу, спосіб введення та підтвердити їх ефективність.

Синбіотики являють собою синергетичний ефект пробіотиків і пребіотиків, тобто містять одночасно пребіотики і пробіотики і завдання яких відновити і / або підтримати здоров’я кишкової мікробіоти.

Бережіть своє здоров’я, зміцнюйте імунітет і пам’ятайте: “Імунітет формується в кишечнику”!