Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Головні принципи дієтотерапії при виразковому коліті

В першу чергу варто відзначити продукти, які полегшують травлення в період загострення. До цієї категорії належать:

  • Вироби з рафінованого зерна — білий рис, вівсяна каша, хліб твердих сортів пшениці, білі макарони.
  • Білкові продукти з низьким вмістом жиру — сир тофу, яйця, курка, нежирні сорти риби та свинини.
  • Овочі та фрукти з низьким вмістом клітковини — диня, банани, відварені фрукти, наприклад, яблуневе пюре без цукру.
  • Нехрестоцвітні овочі — огірки, картопля, спаржа у відвареному вигляді. Не рекомендується вживати в період загострення молочні продукти, страви з гострими приправами, алкоголь, кофеїн, газовані напої, продукти з надлишком цукру. Небажані симптоми можуть викликати також сирі овочі та плоди зі шкіркою та насінням. Обов’язково варто відмовитись від смажених, копчених та жирних страв, що в принципі є загальною рекомендацією для всіх людей із запальними захворюваннями кишківника. В період ремісії можна дещо відступити від суворої дієтотерапії, оскільки харчування повинно бути максимально повноцінним. Ідеальний варіант — спланувати щоденний раціон відповідно до стану здоров’я і прийняти його як загальний стиль життя. В результаті максимально підвищиться ймовірність віддалити можливе загострення.Особливого відношення в плані харчування потребують люди з колітом після оперативного втручання, зі стомою, в період вагітності, а також діти та підлітки. В цих ситуаціях їжа має бути здоровою, збалансованою, підібрана дієтологом в індивідуальному порядку. Часом застосовують елімінаційну дієту, тобто дієту виключення, тоді поетапно встановлюють продукти, які здатні викликати запалення.

Корисні добавки, які можуть покращити самопочуття при ВК

Мова піде про додаткові складові до щоденного раціону. Зазвичай їх застосовують для загального зміцнення організму та імунної системи. При коліті практичне значення мають наступні варіанти добавок:

  • БАДи — на сьогодні відсутні докази, що лікарські трави чи харчові добавки можуть бути корисними при запальних захворюваннях кишківника, але часом їх застосовують. Головне попередньо проконсультуватись з лікарем, щоб не заподіювати шкоду здоров’ю.
  • Омега-3 добавки — входять в склад риб’ячого жиру, допомагають налагодити обмінні процеси в організмі, але конкретно по ВК дослідження з Омега-3 не проводились, тому при наявності подібного захворювання потрібно застосовувати відповідні добавки з обережністю.
  • Білкові добавки — рекомендують в основному тим, хто займається значною фізичною активністю при недостатньому надходженні білків із їжею. При цьому варто знати, що додаткові протеїни проходять сувору обробку та можуть містити інгредієнти, які здатні викликати побічні дії.
  • Пробіотичні бактерії — можуть входити до складу ферментованих продуктів (чайного гриба, кефіру, йогурту) або ж пропонуватись у вигляді готових до застосування пробіотичних засобів. Корисні при різних розладах травлення, особливо при діареї, закрепах, метеоризмі, але відносно ВК не існує перевірених доказів, тому перед їх застосуванням необхідна лікарська порада.
  • Пробіотичні лікувальні засоби для відновлення власної мікрофлори кишківника. Оптимальним варіантом при ВК серед пробіотичних лікувальних препаратів є Ентерол®. В його складі містяться дріжджові культури, які позитивно впливають на мікрофлору товстого кишківника. Зокрема зменшується запалення та покращується пристінкове травлення. Пропонується у зручних пакетиках та капсулах, тому при необхідності всі зможуть підібрати відповідну форму випуску. З Ентеролом® лікування захворювань кишківника проходить в рази ефективніше.

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_085 02.10.2023

Джерела для написання статті:

  1. Nutrition and Supplementation in Ulcerative Colitis. Nutrients. 2022 Jun; 14(12): 2469, 2022 Jun 14 
  2. Living with Crohn’s or Colitis → Food 
  3. Make an Ulcerative Colitis Diet Plan 
  4. НЕСПЕЦИФІЧНИЙ ВИРАЗКОВИЙ КОЛІТ, 2015, ДЕРЖАВНИЙ ЕКСПЕРТНИЙ ЦЕНТР МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ 
  5. Харчування при виразковому коліті 

Автор: Катерина Мусієнко