Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Складові імунної системи

Зазвичай імунна реакція полягає в розпізнаванні шкідливого агента, активізації захисних сил, нападі та нейтралізації патогена. Для цього виробляються відповідні компоненти — антитіла, В-клітини, базофіли, цитокіни, еозинофіли, лейкоцити, Т-кілери, макрофаги.

Головні види імунітету:

  1. Вроджений — формується на етапі внутрішньоутробного розвитку дитини.
  2. Набутий — Є результатом взаємодії складових імунної системи з інфекційними агентами, завдяки чому утворюється постійний чи тимчасовий імунітет.

Спершу з інфекцією взаємодіють фагоцити різних фізичних бар’єрів (шкіри, слизової оболонки, рогівки ока). Далі вступає в дію вроджений або набутий імунітет. Набута імунна реакція формується за допомогою спеціальних білкових елементів — антитіл, на вироблення яких потрібен певний час. Після контакту з загрозою ці антитіла починають циркулювати в крові й при повторному потраплянні інфекції одразу на неї реагують.

Органи тіла, в яких виробляються різні елементи імунного захисту, поділяються на первинні та вторинні:

  • До первинних належить загрудинна залоза та кістковий мозок, де виробляється більшість лейкоцитів.
  • До вторинних — мигдалики, селезінка, лімфатичні вузли та судини, червоподібний відросток, пеєрові бляшки в тонкій кишці.

Саме останні структурні елементи беруть участь у формуванні місцевого імунітету травної системи. До цієї задачі безпосередньо долучається мікрофлора кишківника, яка допомагає активізуватись імунній відповіді при потраплянні інфекції через кишківник.

Значення мікрофлори кишківника у формуванні імунітету

Склад кишкової мікробіоти більш різноманітний у порівнянні зі шкірою та видимими слизовими оболонками. Цьому сприяють оптимальні умови порожнини кишківника, наявність поживних речовин, відповідна температура тіла. Причому більше бактерій саме в нижніх відділах тонкої кишки та найрізноманітніша флора у товстому кишківнику.

Цікаві властивості мікрофлори товстого відділу кишкового тракту:

  • в 1 г калу визначається близько 250 млрд бактерій;
  • серед загальної кількості мікробів кишківника розрізняють понад 60 видів та родів анаеробів, на частку яких приходиться 96%;
  • головні представники кишкової мікрофлори — грамнегативні бактероїди, грампозитивні лакто- та біфідобактерії й у трохи меншій кількості коринебактерії та пептококи;
  • кишкова паличка має велике значення в протистоянні кишкової мікрофлори різним патогенам (кандидозним грибам, стафілококам, ентеробактеріям).

На сьогодні відзначається погіршення стану мікрофлори кишківника в загальній людській популяції. Особливо ця тенденція гарно помітна в країнах з високими прибутками, де найбільше використовуються антибіотики та вживаються шкідливі синтетичні продукти.

Способи покращення імунного захисту

Для підсилення імунітету через мікрофлору кишківника, в першу чергу, потрібно звернути увагу на харчування. Зокрема ріст корисних бактерій покращується при вживанні таких продуктів:

  • овочів;
  • фруктів;
  • зернових;
  • йогуртів;
  • кефіру та інших молочнокислих продуктів.

Покращити роботу кишківника внаслідок посилення мікрофлори допомагають пробіотики. Ентерол® належить до цієї групи препаратів, при необхідності застосовується в комплексі з антибіотиками. 

Дбайливе ставлення до свого організму дозволить уникнути багатьох захворювань.

 

Література:

  1. Overview of the Immune System. Peter J. Delves, PhD, University College London, 2021
  2. The Immune System 
  3. Role of the Microbiota in Immunity and inflammation 
  4. Interaction between microbiota and immunity in health and disease