Головні правила охолодження
Свіжі продукти, які можуть швидко зіпсуватись при кімнатній температурі та вище, потрібно якнайшвидше помістити в холодильних або переносну термосумку. В таких випадках потрібно пам’ятати правило 2-х годин — продукти з групи високого ризику можуть бути не в холоді не більше години-двох. Інакше на них починають активно та швидко розмножуватись шкідливі бактерії — кишкова паличка, збудники ботулізму, сальмонельозу та інших інфекційних захворювань.
Охолоджувати також потрібно правильно, тому наводимо відповіді на питання «Як правильно зберігати харчові продукти безпосередньо в холодильнику?»:
- Для розміщення продуктів в теплоізоляторі потрібно попередньо їх помістити у пакети чи коробки, які щільно закриваються.
- Найхолодніше місце в приладі — в глибині відділень і на нижніх поличках, тому яйця краще зберігати в картонній коробці в нижньому ящику, а не на дверцятах, де температура вища.
- Маринувати продукти слід в холоді, тому їх не можна залишати при кімнатній температурі, а потрібно ставити в холодильник.
- Тривале зберігання в холодильнику недопустиме, навіть якщо продукти знаходяться в герметичному пакуванні, періодично слід проводити ревізію харчових запасів.
Деякі види продуктів, наприклад дитяче харчування чи консерви, можуть зберігатись поза холодильником, якщо тільки не пошкоджене пакування. Також потрібно взяти собі за правило під час придбання продуктів одразу перевіряти їх термін придатності — тоді буде легше контролювати їх придатність до споживання.
Продукти високого ризику та їх зберігання
Багато кого цікавить, як зберігати моркву на зиму чи як зберігати олію, щоб не гіркла. При цьому нерідко забувають про те, що треба мати обережність стосовно продуктів з групи високого ризику, до якої належать:
- М’ясо, птиця, риба, особливо сирі або наполовину приготовлені.
- Яйця та кондитерські вироби, приготовлені на їх основі (мус чи крем).
- Молочні продукти, як свіжі, так і зроблені з них десерти (чизкейк).
- Страви з бульйону та на основі ковбасних виробів (бутерброди).
- Салати зі свіжих овочів та фруктів.
Наведені вище продукти можуть зберігатись в холодильнику не довше 48 годин. Втім, навіть якщо час зберігання страви при холодній температурі не вийшов, але на вигляд чи запах вона виглядає підозрілою, краще не ризикувати здоров’ям і викинути її.
Безпечне заморожування продуктів
В морозильну камеру слід класти свіжі продукти або в сильно замороженому стані. Неприпустимо класти раніше розморожені продукти, оскільки при цьому вони втрачають свою поживну цінність й додатково можуть стати джерелом інфекції. Особливо це стосується свіжого м’яса, риби, молочних виробів.
Для заморожування варто застосовувати спеціальні стійкі до низьких температур пакети. Це дозволить попередити їх розрив під час зберігання продуктів. Часто користувачів цікавить, як зберігати капусту чи інші овочі без консервації. У цьому якраз допомагає морозилка, в яку можна скласти пофасовані пакети з потрібними продуктами. При цьому доцільно зверху зазначити маркером дату замороження, щоб потім краще орієнтуватись в терміні придатності запасів.
Нарешті, варто пам’ятати, що продукти не повинні контактувати з хімічними речовинами. Після миття холодильника потрібно протирати чистою сухою тканиною всі поверхні, щоб видалити з них залишки мийного засобу. Дотримання цих простих правил дозволить не хвилюватись за здоров’я.