Звідси й різниця між механізмами дії Ентеролу і ентерофурилу. Якщо ніфуроксазид просто пригнічує ріст бактерій в кишківнику, то сахароміцети, які входять до складу Ентеролу, впливають як на причину діареї (усувають токсини, зв’язують і виводять патогени і відновлюють нормальну мікрофлору, яка вже сама витісняє «чужинців»), так і на механізми її розвитку.
Чи варто лікувати гостру інфекційну діарею ніфуроксазидом?
На перший погляд лікування інфекційної діареї протимікробним препаратом, що діє безпосередньо в кишечнику, здається логічним. Саме такий підхід зробив ніфуроксазид надзвичайно популярним препаратом при діареї в нашій країні. Чи заслужено? Давайте розбиратися.
Причиною №1 при гострої кишкової інфекції у дітей у всіх країнах Європи є ротавірус [1 / стор 133]. Ніфуроксазид, як і будь-який інший антибіотик, на віруси ніяк не діє, і застосовувати його тут не доцільно. Набагато рідше збудником виявляються бактерії, наприклад, сальмонела [1 / стор 133, 134]. В цьому випадку антибіотики теж не показали ефекту: вони не усувають симптоми і не попереджають ускладнення [1 / стор 147]. Тому навіть при бактеріальному походження гострого гастроентериту (медичний термін для кишкової інфекції) антибіотики у дітей призначають тільки в конкретно визначених випадках, наприклад, при шигельозі [1 / стор 148].
У дорослих все не так однозначно і причину вдається встановити далеко не завжди. Найчастіше вона залежить від обставин появи діареї. У звичних умовах збудником часто виявляється норовірус (до 50% випадків), ротавірус або аденовірус [2, 3]. Звичайно, прийом антибіотиків в цьому випадку не принесе ніякої користі [4 | стор 2, 3].
Якщо ж діарея виникла при відвідуванні іншої країни або регіону, йдеться про так звану діарею мандрівників. Вона виникає через порушення санітарних норм і часто викликана бактеріями: кишковою паличкою, сальмонелою і кампілобактером [3]. Тут вже раціонально застосувати антибіотик, але навіть в цьому випадку згідно з авторитетними рекомендаціями призначають не ніфуроксазид, а інші препарати [4 | стор 2, 3].
З протимікробними засобами розібралися. То чим лікувати?
Основою терапії кишкової інфекції є відновлення тієї рідини та солей, які організм втратив з блювотою і частим рідким стільцем [1, 4]. В поєднанні з цим прийом Ентеролу допомагає зменшити тривалість і вираженість симптомів. Сахароміцети буларді, які входять до складу Ентеролу, мають ряд властивостей, завдяки яким вони дієві як при вірусній, так і при бактеріальній діареї:
- руйнують токсини (наприклад, кишкової палички);
- зв’язують і виводять мікроби;
- сприяють росту корисних мікробів в кишечнику, які не дають закріпитися «чужаків»;
- покращують живлення клітин кишечника;
- допомагають перетравлювати поживні речовини (ротавірусна діарея виникає через надлишок неперетравлених цукрів, які «тягнуть» на себе воду);
- стимулюють місцевий імунітет;
- зменшують запалення.
Ефективність Ентеролу при гострому гастроентериті підтверджена рядом досліджень, які довели, що препарат істотно зменшує вираженість і тривалість симптомів, а також скорочує період перебування в стаціонарі.
Відмінності між Ентеролом і ентерофурилом
Характеристика | Ентерол | Ентерофурил |
Діюча речовина | Дріжджі Сахароміцети буларді CNCM I-745 | Ніфуроксазид |
Група препарату | Пробіотик | Антимікробний засіб місцевої дії |
Механізм дії |
| Діє на бактеріальних збудників |
Ефективність в залежності від причини кишкової інфекції | Дієвий як при вірусних, так і при бактеріальних інфекціях | Діє лише на бактерії, чутливі до ніфуроксазиду |
Отже, важливо розуміти, що за більшістю інфекційних діарей стоять віруси (ротавірус у дітей і норовірус у дорослих), на які не діють будь-які протимікробні препарати, в тому числі ніфуроксазид. У той же час Ентерол ефективний при будь-якій гострій кишковій інфекції не залежно від причини.
Список літератури:
- European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition; European Society for Pediatric Infectious Diseases. European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe: update 2014. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014 Jul;59(1):132-52.
- The Etiology of Severe Acute Gastroenteritis Among Adults Visiting Emergency Departments in the United States
- Acute Infectious Diarrhea in Immunocompetent Adults
- ACG Clinical Guideline: Diagnosis, Treatment, and Prevention of Acute Diarrheal Infections in Adults
Enterol 080 12.03.21