Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Особливості французької випічки

Французька випічка — це всім нам знайомі круасани, багети, тарти, еклери. Вони виготовляються із продуктів, більшість яких не можна вживати при захворюваннях травної системи.

  • Листкове тісто. Містить велику кількість олії, яку багато виробників замінюють не надто якіснішим маргарином. Круасани та інші вироби з листкового тіста важкі для травлення, заборонені при гастриті, запаленні підшлункової залози або жовчного міхура.
  • Пісочне тісто. Рекордсмен за кількістю вершкового масла/маргарину служить основою для тартів, печива, чізкейків. Заборонено при захворюваннях ШКТ через високий рівень жирності.
  • Заварне тісто. Сам по собі такий продукт не надто шкідливий, адже після випікання він стає лише тонкою оболонкою. Однак, якщо слизова оболонка шлунку, кишківника пошкоджена, заварне тісто може стати додатковим подразливим фактором. Крім того, еклери та інша аналогічна випічка зазвичай передбачають важкі для хворого травлення наповнювачі на основі того самого масла, вареного згущеного молока, збитих вершків, перетертого сиру, шоколаду.
  • Начинки. Відмовтеся від усіх десертів і випічки, яка присмачена кремом. Зазвичай це найсолодша частина частування, що спричиняє різкий стрибок рівня інсуліну. Це протипоказано, особливо при панкреатиті та цукровому діабеті.

Що ж тоді можливо вживати?

Щоб розібратися, чи можна їсти круасани і багет при проблемах із шлунково-кишковим трактом, варто врахувати, що список забороненого і рекомендована дієта відрізнятимуться залежно від особливостей вашого захворювання (гастрит, панкреатит, холецистит тощо). Але щодо випічки думка гастроентерологів однозначна: скоротити до мінімуму та обирати уважно. Краще, якщо це будуть домашні вироби із прісного тіста.

Також підійде якісний білий хліб з магазину, без висівок, родзинок, кураги — його можна їсти, попередньо підсушивши або витримавши щонайменше 8 годин після випікання. Те саме стосується й багетів. Їх перед підсушуванням варто нарізати на середні скибочки. Дозволено галетне печиво, класичний (не вершковий) бісквіт без крему. Якщо дуже хочеться солодкого, можна з’їсти декілька мигдальних макаронс із легкою нежирною начинкою, обов’язково без шоколаду.

Зверніть увагу, що будь-яку випічку потрібно ретельно пережовувати, запивати достатньою кількістю води. Це особливо важливо, якщо йдеться про сухарі або підсушений хліб. В іншому випадку їжа сильно подразнюватиме слизову оболонку органів травлення.

Шкода та користь дріжджової випічки для шлунка залишається спірним питанням. Єдина сувора рекомендація в цьому випадку — жодних свіжих «з пилу з жару» хлібобулочних виробів. Вони мають високу кислотність, а в шлунку миттєво злипаються в щільну грудку, яка ще довго нагадуватиме про себе дискомфортом і відуттям важкості.

Якщо ваші проблеми з травленням мають хронічний перебіг, цих правил необхідно суворо дотримуватися до настання стійкої ремісії. Надалі можна зрідка дозволяти собі невелику кількість «заборонених» ласощів. Але захоплюватися кондитерськими виробами та свіжою випічкою все одно не рекомендовано.

Часто виробники французьких дріжджів навіть організовують показові клінічні дослідження, де добровольці вживали для покращення травлення пекарські Saccharomyces cerevisiae та лікарські Saccharomyces boulardii CNCM I-745 дріжджі. Зрештою, результати дослідження були зі значними перевагами в сторону лікарських дріжджів. Ось тому здоба-здобою, але й дріжджі у випічці також можуть сприяти ускладненням в травленні шлунково-кишкового тракту. Втім, для більшості дієтологів це питання лишається відкритим…

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_062 01.10.2022

 

Джерела:

1.Електронний ресурс (остання дата входу 28.09.2022): https://www.epicurious.com/recipes-menus/easy-french-desserts-quick-simple-recipes-gallery

2.Adedayo B. et al. Effect of cooking on glycemic index, antioxidant activities, α-amylase, and α-glucosidase inhibitory properties of two rice varieties. Food Sci Nutr. 2018 Oct 11;6(8):2301-2307. doi: 10.1002/fsn3.806. PMID: 30510730; PMCID: PMC626117