Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Основні фактори від яких залежить колір та консистенція калу у дитини:

  • вік;
  • харчування;
  • загальний стан.

Щоб знати, який має бути стілець у немовлят, потрібно насамперед визначитись з нормальним кольором калу — це темний, жовтий та коричневий (помаранчевий). Розглянемо детальніше, при яких умовах можна спостерігати у дитини випорожнення подібного забарвлення [1].

Темний «стілець»

Визначається у немовляти в перші дні після народження і називається первородний кал або меконій. Майже не має запаху і відрізняється липкою, в’язкою консистенцією. До складу меконію входять клітини епітелію кишківника, амніотичної рідини, жовчі, слизу. В нормі до пологыв меконій лишається в кишківнику плода, але при деяких порушеннях може виділятись в навколоплідні води [2-3].

Поступово колір первородного калу змінюється з темно-оливкового на зеленуватий і потім на жовтий різних відтінків. Це пов’язано з годуванням немовляти груддю чи молочною сумішшю та заселенням кишківника першими бактеріями, які починають брати участь в перетравлюванні їжі.

Темний колір калу може бути в нормі лише перший тиждень після народження. Якщо подібний окрас фекалій зберігається понад сім днів, тоді потрібно звертатись за допомогою до лікаря через високу ймовірність внутрішньої кровотечі [2-3].

Жовті та коричневі виділення

Вважаються нормальними для дитини, яка на постійному грудному вигодовуванні. При цьому в калі можуть відмічатись білі включення різного розміру, що є частинками неперетравленого молока. Консистенція кашеподібна, хоча вважається нормальним, коли вона густіша чи рідкіша. Все залежить від якості та жирності материнського молока.

У дітей на штучному вигодовуванні може відходити кал більш помаранчевого чи коричневого відтінку. Консистенція може бути рідшою чи навпаки густішою. Багато залежить від якості молочної суміші та в сприйнятті їжі самою дитиною.

Ненормальні виділення у немовлят

Часом батьки відмічають зелений стілець [2-4] у немовлят, який найчастіше може вказувати на:

  • затримку процесу травлення через можливе переїдання;
  • несприйняття молочної суміші або якихось продуктів, які вживає годувальниця;
  • використання антибіотиків для лікування дитини або матері, яка годує груддю;
  • захворювання шлунку чи інших відділів травної системи;
  • наявність жовтяниці.

У кожному випадку слід дивитись не лише на колір випорожнень, а й на загальний стан і розвиток дитини. Часом малюк може мати зеленуваті фекалії та при цьому гарно розвиватись, набирати вагу. Подібне можна вважати особливістю травлення конкретної дитини, але лише після належної консультації із сімейним лікарем.

Темний кал [4] ні у якому випадку не вважається варіантом норми. Частіше всього це вказує на якесь джерело кровотечі в організмі дитини або жінки, яка її годує. Зокрема при тріщинах на сосках, які кровоточать, немовля може проковтнути якусь кількість крові.

Випорожнення світлого кольору [6] не є нормальними та вважаються ознакою захворювання печінки. При цьому у дитини може бути дуже темна сеча, що вказує на підвищення рівня білірубіну в крові.

Немовлята, які нормально розвиваються, можуть какати після кожного годування. Після 6 тижнів кількість випорожнень зменшується і при цілковитому грудному вигодовуванні може бути раз в день і рідше. Це пов’язано з тим, що материнське молоко практично цілком перетравлюється. Також вважається нормою, коли дитинка перед дефекацією починає напружуватись, видавати крекчучі звуки. Здебільшого дітки в певний момент затихають і через якийсь стає зрозуміло, що є привід змінити памперс. 

Уважне ставлення до малюка дає можливість дуже чітко визначати стан його самопочуття.

Бажаємо вам і вашим діткам здоров’я!

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_040 02.05.2023

 

Джерела:

  1. Sayad E, Silva-Carmona M. Meconium Aspiration. 2022 May 8. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 32491357.
  2. Lee J, Romero R, Lee KA, Kim EN, Korzeniewski SJ, Chaemsaithong P, Yoon BH. Meconium aspiration syndrome: a role for fetal systemic inflammation. Am J Obstet Gynecol. 2016 Mar;214(3):366.e1-9.
  3. Infant and toddler health 
  4. Bowel Movements in Babies 
  5. Shamir R. The Benefits of Breast Feeding. Nestle Nutr Inst Workshop Ser. 2016;86:67-76. doi: 10.1159/000442724. Epub 2016 Jun 23. PMID: 27336781.
  6. Baby poop color: Causes and when to see a doctor

Автор: Катерина Мусієнко