Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

На сьогодні до кінця не відомі причини та механізми розвитку виразкового коліту, тому й діагностується він доволі складно, а лікування потребує різних сучасних підходів.

Головні відмінності виразкового коліту:

  • Часто провокує криваву або рецидивуючу діарею.
  • Переважно вражає пряму або ободову кишку.
  • Важкість патології пов’язана з поширеністю запалення.
  • В основному діагностується у жінок.
  • Найбільш вразливий вік — 20–40 років.

Попри те, що у діагностиці та лікуванні виразкового коліту існує багато складнощів, все ж виділено клінічні характеристики захворювання та його поділ на різні форми. При класифікації береться до уваги перебіг, поширеність патології, ступінь тяжкості, наявність позакишкових симптомів та ускладнень.

Тяжкість виразкового коліту

Головні прояви хвороби пов’язані з болем у животі, патологічними домішками у випорожненнях (кров та слиз). Іноді відмічається втрата ваги. Ознаки найчастіше швидко не проходять і тривають декілька тижнів та більше. Залежно від вираженості симптомів захворювання може мати легкий, середній і важкий ступінь тяжкості:

  • Легкий перебіг. Характеризується збільшенням кількості дефекації до 4 разів на добу, у вмісті іноді відмічається кров чи слиз. В цілому працездатність не порушена.
  • Середній ступінь тяжкості. Кількість діареї від 4 до 6 разів на добу, несильно підвищується температура, помітне незначне схуднення. Можуть проявитись системні порушення.
  • Важка форма. Діарея відзначається понад 6 разів на добу, підвищується температура та частота серцевих скорочень. Дуже помітне схуднення, в лабораторних аналізах добре видно ознаки запалення (підвищена ШОЕ, наявність С-реактивного білка в крові).

При важкому перебігу коліту можливий розвиток ускладнень. Найчастіше проявляються симптоми артриту, увеїту, вузлуватої еритеми, епісклериту, гангренозної піодермії тощо.

В деяких випадках важкість перебігу оцінюється за наявністю позакишкових проявів. В першу чергу сюди належать кишкова кровотеча, перфорація кишківника. Також на основі тривалого запалення слизової оболонки може відбуватись малігнізація (коли нормальні клітини перетворюються на ракоподібні).

Перебіг та поширеність коліту

За перебігом виразковий коліт поділяють на дві форми — гостру та хронічну. Остання своєю чергою поділяється на хронічну з рецидивуючим та безперервним перебігом. Найчастіше діагностується хронічний рецидивуючий коліт — у 85% випадків. 10% приходиться на хронічний безперервний перебіг захворювання, тоді як 5% стосується гострої форми, яка в деяких випадках перебігає надшвидко:

  • Гострий коліт — діагноз виставляється при тривалості патологічного процесу до 6 міс.
  • Хронічний безперервний — протікає без ремісії понад 6 місяців попри проведену терапію.
  • Рецидивуючий коліт — визначається при загостреннях понад раз на рік.
  • Часто рецидивуючий — процес загострюється два рази на рік та більше.

Патологічний процес може займати різні відділи кишківника, але при виразковому коліті найчастіше уражається пряма кишка, сигмоподібна кишка або лівий відділ ободової кишки.

Оцінка розповсюдженості коліту

Необхідна для постановки точного діагнозу та проведення ефективного лікування. Здебільшого використовується Монреальська класифікація, яка базується на ендоскопічних ознаках захворювання. Ендоскопія при виразковому коліті має важливе значення, оскільки дозволяє візуально оцінити стан слизової оболонки дистальних відділів товстої кишки.

Після встановлення діагнозу проводиться терапія, яка в основному складається з антибіотиків та препаратів для усунення симптомів захворювання. Щоб уникнути дисбактеріозу при антибіотикотерапії, бажано приймати пробіотик згідно з рекомендаціями лікаря.

Література:

  1. Неспецифічний виразковий коліт 
  2. Що таке неспецифічний виразковий коліт (НВК) 
  3. Настанова 00194. Виразковий коліт 
  4. Виразковий коліт