Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

СПК – це захворювання кишечника, при якому відсутні будь-які структурні зміни, які можна було б визначити за допомогою медичних обстежень [1]. У цю групу захворювань також входить функціональне здуття кишечника, функціональна діарея і функціональний закреп [3]. Принциповою відмінністю СПК є наявність болю в животі [3].

Симптоми синдрому подразненого кишечника

Головним симптомом СПК, без якого цей діагноз не встановлюється, є біль в животі, який часто пов’язаний з актом дефекації [3]. Зазвичай пацієнти відчувають полегшення після випорожнення [2 c 72]. Інший важливий прояв захворювання – порушення кишкового транзиту у вигляді [3, 4]:

  • закрепу (дефекація <3 разів на тиждень, відчуття неповної евакуації кишкового вмісту, кал твердий або шматками),
  • проносу (рідкі випорожнення ≥3 разів на добу)
  • їх комбінації.

Крім самих симптомів, важлива і їх тривалість. Для постановки цього діагнозу, біль і порушення стільця повинні турбувати не рідше 1 разу на тиждень за останні 3 місяці [3].

СПК – одне з показань до застосування Ентеролу [5]. Клінічне дослідження, в якому його порівнювали з плацебо, показало, що препарат істотно покращує якість життя пацієнтів з цією хронічною патологією [6].

Ознаки, які можуть свідчити про більш серйозне захворювання

Синдром подразненого кишечника – діагноз, який встановлюють після виключення іншої патології (інфекції, запалення або новоутворення кишківника). Тривожні симптоми, які можуть допомогти лікарю запідозрити щось більш серйозне [7]:

  • вік> 50 років;
  • сімейний анамнез захворювань кишечника;
  • недавнє лікування антибіотиками;
  • перебування в районах, ендемічних за кишковими інфекціями і паразитарним інвазіями;
  • нещодавню появу симптомів;
  • симптоми турбують вночі;
  • безпричинне зниження маси тіла;
  • лихоманка;
  • кров в калі;
  • об’ємне утворення в животі;
  • збільшення обсягу живота;
  • анемія;
  • лейкоцитоз (збільшення кількості білих кров’яних тілець в крові).

Супутні позакишкові порушення

У пацієнтів з СПК вдвічі частіше, ніж в загальній популяції, зустрічаються й інші функціональні розлади: фіброміалгія (хронічний генералізований скелетно-м’язовий біль, причину якого не вдається встановити), синдром хронічної втоми, хронічний біль в спині, тазу, хронічний головний біль і дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба. Загальним для СПК і цих станів є відсутність об’єктивних змін, незважаючи на наявність скарг, і невстановлена ​​причина їх виникнення [2].

Таким чином, СПК – функціональне захворювання, яке не несе ризиків для життя і здоров’я пацієнтів, але при цьому порушує їх працездатність і повсякденну активність. До симптомів СПК відноситься біль в животі, здуття, пронос, закреп або їх комбінація. Ці симптоми повинні тривати не менше 3 місяців з частотою не рідше, ніж 1 день на тиждень. Нерідко можуть спостерігатись супутні порушення, такі як синдром хронічної втоми, фіброміалгія й інші види хронічного болю невідомого походження.

Cписок літератури

  1. Canavan C, West J, Card T. The epidemiology of irritable bowel syndrome. Clin Epidemiol. 2014;6:71-80. Published 2014 Feb 4. doi:10.2147/CLEP.S40245
  2. Rome IV Diagnostic Criteria for FGIDs. 16 January 2016 https://theromefoundation.org/rome-iv/rome-iv-criteria/
  3. Скрипник І.М., Харченко Н.В., Степанов Ю.М., Ткач С.М., Гопко О.Ф. Оцінка факторів ризику та сучасні підходи до лікування хворих на синдром подразненого кишечника із застосуванням пробіотиків методичні рекомендації для лікарів первинної та вторинної ланки охорони здоров’я. Протокол засідання Президії та Правління ГО «Українська гастроентерологічна асоціація» від 4.10.2019 р., №5
  4. ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування лікарського засобу ЕНТЕРОЛ 250 (ENTEROL® 250)
  5. Choi, Chang Hwan MD, PhD*; Jo, Sun Young MD*; Park, Hyo Jin MD, PhD; Chang, Sae Kyung MD, PhD*; Byeon, Jeong-Sik MD, PhD; Myung, Seung-Jae MD, PhDA Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Multicenter Trial of Saccharomyces boulardii in Irritable Bowel Syndrome, Journal of Clinical Gastroenterology: September 2011 – Volume 45 – Issue 8 – p 679-683 doi: 10.1097/MCG.0b013e318204593e
  6. С.М. Ткач, А.Е. Дорофєєв, Н.В. Харченко, Ю.М. Степанов, І.М. Скрипник, Л.Ф. Матюха, О.В. Швець. Клінічні рекомендації української гастроентерологічної асоціації по веденню хворих на синдром подразненої кишки. Затверджено УГА 03.10.2019 УАСМ 06.06.2019

 

Enterol 184 27.08.21

Автор: Потєхіна Тетяна Олександрівна