Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

У діагностиці патології суттєво допомагає правильне визначення клінічної картини, тому потрібно не забувати про звернення до лікаря при появі перших симптомів. Найчастіше визначається:

  • гостра або хронічна діарея;
  • кров у випорожненнях;
  • біль у животі;
  • лихоманка.

Про деякі клінічні ознаки варто розповісти детальніше, оскільки доволі часто хворі вважають, що нічого особливо не трапилось, тоді як насправді ситуація вимагає негайного медичного втручання.

Діарейний синдром

Відомий ще як розлад травлення, оскільки в основному проявляється частими випорожненнями, понад три рази на добу. При приєднанні інфекції в основному розвивається гостра діарея, яка має наступні характеристики:

  • Випорожнення стають рясними, часом водянистими.
  • Наявність у калі інвазивних бактерій призводить до появи в калі крові, слизу, гною.
  • Важкий перебіг захворювання супроводжується септичними ознаками — сухістю в роті, загальною слабкістю, спазмами у м’язах.

Перебіг діареї може бути легким, помірним та тяжким. Легкий розлад травлення здебільшого не впливає на працездатність і може навіть самостійно пройти. Помірна діарея здебільшого не викликає значного погіршення, хоча щоденна діяльність може порушуватись. При тяжкому перебігу працювати стає практично неможливо, в такій ситуації часто потрібне стаціонарне лікування.

Сильна або тривала діарея здатна призвести до дегідратації, тобто зневоднення. При цьому стані втрачається багато рідини, через що порушується робота всіх органів та систем. Наприклад, важке зневоднення, понад 10% від початкової маси тіла, викликає розлади в центральній нервовій системі — спочатку психоемоційне збудження, потім загальмованість та коматозний стан.

Блювання при інфекційній діареї

Найчастіше спочатку проявляється нудотою, яка доволі характерна для токсикоінфекцій, харчових отруєнь, норовіруса. При деяких вірусних захворюваннях може зберігатись декілька днів та більше.

Тривале блювання, так само як і пронос, підвищує ризики дегідратації. Особливо в такому стані вразливі діти, вагітні, люди похилого віку, хворі на тяжкі хронічні захворювання. Для запобігання важких ускладнень потрібне негайне лікування, яке здебільшого проводиться в медичних закладах.

Лихоманка при інфекційній діареї

Не є характерною ознакою спричиненого інфекцією діарейного синдрому, але все ж часто визначається при розладах травлення. Може бути пов’язана з бактеріальними, паразитарними та вірусними збудниками. При амебіазному ураженні лихоманка досягає високих показників, тоді як при бактеріальній дизентерії температура часто не підіймається.

Вивчення клініки обов’язково доповнюється лабораторними та інструментальними дослідженнями. В першу чергу вивчається кал, для чого лікар призначає відповідний аналіз. Також роблять загальні клінічні аналізи та тести на антитіла. При необхідності проводять іригоскопію, сигмоїдоскопію, колоноскопію.

Лікування інфекційної діареї залежить від загального стану хворого, симптоматичних проявів та патогенетичного фактора. При бактеріальному ураженні здебільшого проводять антибіотикотерапію, яку доповнюють пробіотичним засобом. У подібній комбінації добре себе зарекомендував пробіотик Ентерол®, який при необхідності застосовують у віковій дозі.

Література:

  1. Інфекційна діарея: як діагностувати і лікувати згідно з доказовими даними?
  2. Інфекційна діарея: симптоми і лікування 
  3. Інфекційна діарея. Автор: Tomasz Mach, Andrzej Cieśla