Ознаки ротавірусної інфекції
Зазвичай перші симптоми, які викликає ротавірус, — це лихоманка та блювання. Потім приєднується профузна діарея, здебільшого водяниста та часта. При цьому зникає апетит, може відчуватись спрага та біль у животі. В цілому захворювання триває 5–7 днів.
Прояви ротавірусної інфекції у дітей, при яких потрібно негайно звернутись до лікаря:
- слабкість, млявість, дитина весь час лежить;
- спрага або суха прохолодна шкіра на дотик, сухі слизові в роті;
- не часте або взагалі відсутнє сечовиділення;
- очі виглядають запалими або відмічається запале тім’ячко на голові у дитини до 1 року;
- діарея понад 24 години або колір випорожнень стає чорним чи з домішками крові;
- температура тримається понад 38 градусів і погано збивається.
Дорослі також можуть заразитись ротавірусом. Симптоми прояву захворювання такі ж, як у дітей, проте є деякі відмінності в термінах звернення по невідкладну медичну допомогу. Зокрема, звернутись до лікаря потрібно при тривалому періоді зневоднення без отримання рідини в достатній кількості (понад 24 години) чи наявності крові в блювотних масах та/або випорожненнях.
Профілактика ротавірусної інфекції
Згідно зі статистикою, кожна дитина чи дорослий принаймні один раз відмічає в себе ознаки ротавірусу. Зазвичай загальний стан швидко відновлюється при належному догляді та відповідних умовах життя. Все ж краще запобігти хворобі, ніж потім проходити лікування. З метою профілактики зараження ротавірусом потрібно звернути увагу на наступні рекомендації:
- Збудник передається фекально-оральним шляхом, тобто через брудні руки, тому потрібно мити руки з милом після відвідин будь-яких громадських закладів та вбиралень.
- Для профілактики застосовують вакцинацію, яку особливо рекомендують дітям віком до 6 місяців.
Дослідження демонструють, що вакцини добре діють, але їх не рекомендують застосовувати, якщо у дитини раніше діагностувалась інвагінація кишківника (це доволі важке ускладнення, що призводить до цілковитого порушення роботи ШКТ). Тому перед щепленням потрібно пройти ретельний огляд у лікаря.
Поширені запитання про ротавірусну інфекцію
Не маючи релевантного досвіду, доволі важко зрозуміти, наскільки серйозне це захворювання — ротавірусна інфекція. Наводимо найбільш розповсюджені питання, пов’язані з ротавірусом та хворобою, яку він викликає.
- Чим небезпечне зневоднення для немовлят?
Організм нормально функціонує, якщо він насичений достатньою кількістю води та мінеральних солей. При діареї та блюванні ці складові посилено виводяться, через що судинне русло спадається і розвивається стан шоку.
- Як передається ротавірус?
Головний шлях поширення збудника — через заражені фекалії. Якщо, наприклад, поміняти підгузок, а потім з немитими руками почати їсти чи мати контакт з іншою дитиною, тоді вірус може потрапити на шкіру і далі через руки і рот у кишківник. Тому при контакті з хворим потрібно суворо дотримуватись правил особистої гігієни.
- Як лікують ротавірусну інфекцію?
Захворювання викликає вірус, тому у цьому випадку антибіотики не спрацьовують, хіба що додатково спостерігається бактеріальна інфекція. Зазвичай для одужання хворого достатньо організувати питний режим, повний спокій, належне харчування. Також допомагає застосування пробіотиків, які захищають кишкову стінку від проникнення вірусів та розмноження патогенної мікрофлори. Тому при необхідності лікар може призначити як дорослому, так і дитині відповідний пробіотичний засіб – наприклад Ентерол®, який має досить потужні клінічні успіхи у лікування вірусних діарей
Автор статті:
Катерина Мусієнко,
медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».
Enterol_071 01.08.2023
Джерела
- Інструкція до лікарського засобу Ентерол 250, капсули. Р.П. № UA/6295/02/01. Наказ МОЗ України від 12.06.2017 № 651. Термін дії РП на території України необмежений.
- Ragavan P. et al. Retrospective analysis of EMR database to assess the effectiveness of Saccharomyces boulardii CNCM I-745 in children with acute diarrhoea during routine clinical practice, New Microbes and New Infections, Volume 38, 2020, 100766, ISSN 2052-2975