Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Головне про імунну систему

Якщо по-простому, імунітет — це захист організму від зовнішніх факторів впливу. Він може бути набутим активно чи пасивно. Імунна система в першу чергу розпізнає шкідливі агенти, яким вона за умов перебування в хорошій формі починає протидіяти. В деяких випадках розвиваються збої в роботі імунної системи, через що виникають аутоімунні розлади, імунодефіцити, алергічні реакції тощо. Щоб знати, як підвищити імунітет варто ознайомитись з його основними складовими елементами:

  • Система комплементу — білки плазми крові, які стимулюють роботу антитіл та фагоцитів.
  • Лімфатична система — бере безпосередню участь у формуванні загальних та специфічних реакцій.
  • Кістковий мозок — головний орган, який продукує клітини крові, включно з елементами імунного захисту.
  • Селезінка — орган кровотворної та імунної системи, який як підтримує імунітет, так і ліквідовує відпрацьовані еритроцити.
  • Тимус — невеликий орган, розташований за грудиною, регулює розвиток периферичної лімфатичної системи.
  • Лейкоцити — білі кров’яні тільця, які подібно амебам поглинають бактерії та чужорідні агенти.
  • Антитіла — ще відомі як імуноглобуліни, які виробляються лімфатичними клітинами.
  • Мигдалики, аденоїди, апендикс.

Кожен орган чи різновид імунних клітин в нормі чітко виконує свої функції, тому в таких випадках не виникає питання, як зміцнити імунітет. Наприклад, Т-лімфоцити знищують пошкоджені клітини в організмі та формують імунну реакцію, тоді як В-лімфоцити виробляють різні види антитіл й попереджають Т-лімфоцити.

Порушення роботи імунної системи

Зазвичай відмічається недостатність імунної відповіді або її надлишок. Головні причини зниження імунітету пов’язані з наступними захворюваннями:

  • Спадкові порушення, викликані змінами в хромосомній будові або недостатності комплементу.
  • Медикаментозна терапія (хімієтерапія, кортикостероїди) або вплив фізичних факторів (радіація).
  • Захворювання, які викликають імунодефіцитні стани (ВІЛ/СНІД, деякі види раку).

Питання «Як укріпити імунітет?» може виникнути під впливом наступних факторів:

  • Надмірна вага тіла.
  • Недостатнє фізичне навантаження.
  • Тривалий дефіцит повноцінного сну.
  • Шкідливі звички у вигляді паління, вживання алкоголю та наркотиків.

Відповідно, для підтримання імунітету важливо подбати про зниження або відсутність негативних факторів впливу. Також окремо варто згадати про харчування, яке дозволяє зміцнити імунітет та організм загалом.

Що їсти, щоб підвищити імунітет?

Харчування можливо стоїть не на першому місці серед відповідей на питання «Як зміцнити імунну систему?», але й не на останньому. Тому корисно розглянути основні продукти, які допомагають як покращити імунітет, так і додати сил організму загалом:

  1. Чорниця — містить флавоноїди, які згідно з клінічними дослідженнями позитивно впливають на імунну систему. Зокрема було встановлено, що регулярне вживання багатих флавоноїдами продуктів знижує ймовірність інфекційного ураження верхніх дихальних шляхів.
  2. Жирна риба — багата на Омега-3 жирні кислоти, які за результатами досліджень знижують ризик розвитку ревматоїдного артриту — аутоімунного захворювання, при якому суттєво уражаються різні органи та системи.
  3. Куркума — спеція жовтого кольору, що має антиоксидантні та протизапальні властивості. Широко застосовується в кулінарії, а також як лікарська рослина для підвищення імунітету.
  4. Часник — відомий пряний овоч, що шанується в українській культурі за чудовий захист від застуди та сезонних інфекцій. Його протекторні властивості також вивчались, після чого було відзначено швидше одужання в тій групі, в якій приймали часникові добавки.
  5. Шпинат — багатий не тільки на флавоноїди, а й на аскорбінову кислоту, каротиноїди, токоферол. Для зміцнення імунітету дуже потрібні вітаміни С та Е, і ця користь неодноразово доведена в різних клінічних вивченнях.
  6. Імбир — має властивості, подібні до часникових добавок. Використовується для приготування як страв, так і спеціальних тонізувальних напоїв.
  7. Гіркий шоколад — активно бореться з вільними радикалами, які відомі своїм шкідливим впливом на різні клітини. Проте слід памʼятати, що в склад шоколаду входять калорії та жири, тож його слід помірно вживати при боротьбі із зайвою вагою.

 

На міцність нашого імунітету також впливає стан нашого ШКТ, тож важливо підтримувати в нормі мікрофлору кишківника. Відновити та нормалізувати чисельність мікробіоти допоможуть біфідо- і лактобактерії, а також сахароміцети, що входять до складу пробіотичних препаратів. Зокрема, в профілактичних цілях для посилення імунітету можна приймати Ентерол ІМУНО, який містить протизапальний віт. С та імуностимулятор вітамін D₃ та Zn.

Дізнатись більше про те, як зміцнити імунітет дорослого чи дитини можна у сімейного лікаря. При цьому варто не забувати виконувати лікарські рекомендації,  тоді здоров’я буде міцним довгі роки.

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_073 01.08.2023

 

Джерела:

  1. Імунітет 
  2. ІМУНІТЕТ 
  3. Immune system explained 
  4. Lymphatic system 
  5. Six Tips to Enhance Immunity 
  6. The best foods for boosting your immune system 

Автор: Катерина Мусієнко