Розрізняють захворювання шлунково-кишкового тракту різного ступеню тяжкості, від легкого до важкого. Найбільш поширеними захворюваннями вважаються: гастроезофагеальна хвороба, нестерпність лактози, рак, синдром подразненого кишківника.
Найпоширеніші симптоми наступні:
- печія;
- закреп;
- діарея;
- нудота;
- блювання;
- кровотеча;
- біль в животі;
- метеоризм.
Одна і та ж ознака може зустрічатись при різних розладах шлунково-кишкового тракту, тому важливе значення має швидка та точна діагностика. Адже з її допомогою можна отримати правильний діагноз та пройти ефективне лікування.
Печія
Найчастіше проявляється відчуттям пекучого болю за грудиною. Часом відчувається поширення больових відчуттів від живота вверх по стравоходу до шиї та горла.
Це перша ознака гастроезофагеальної хвороби, при якій відбувається закид шлункового вмісту в стравохід. Причиною цього може бути недостатність нижнього стравохідного сфінктера. Також печія часто виникає при вагітності, коли матка здавлює внутрішні органи, чим провокує рефлюкс-езофагіт.
Грижа діафрагмального отвору біля стравоходу — ще одна можлива причина виникнення печії. При цій патології частина шлунку випинається в грудну порожнину, чим провокує послаблення сфінктера та перехід вмісту шлунку в стравохід.
Закреп [1-3]
Виникає як у дорослих, так і у дітей, навіть у немовлят. Характеризується утрудненим випорожненням під час акту дефекації. В нормі кількість відвідування туалету для очищення кишківника становить від 3 разів на добу до 1 разу в 3 дні. При закрепі випорожнення відбуваються значно рідше, менш ніж 2 рази на тиждень. При цьому може відчуватись:
- біль під час дефекації;
- важке відходження калу та відчуття залишку в прямій кишці;
- сильне напруження під час акту дефекації, яке може не давати результату.
Структура калу може ставати дуже сухою, комкоподібною. Коли в калі помітна кров, це вказує на ускладнення захворювання та необхідність негайного медичного втручання.
Діарея [2-3]
Супроводжує різні розлади шлунково-кишкового тракту, в 60% випадків поєднана з інфекційними захворюваннями. Проявляється рідкими випорожненнями понад 3 рази на добу. Може бути легкою та самостійно пройти через день-два, що вказує на гострий процес. Часом триває 2 тижні та більше, тоді говорять про персистуючу або хронічну діарею.
Рясні рідкі випорожнення протягом тривалого часу разом з сильним блюванням можуть стати причиною вираженої слабкості та зневоднення. Подібний стан вважається критичним, оскільки може призвести до втрати свідомості та гіповолемічного шоку. Тому в таких випадках потрібно викликати швидку допомогу.
Нудота та блювання [5,6]
Зазвичай виникають при харчовому отруєнні, коли в шлунок та кишківник потрапляє токсикоінфекція. При промиванні шлунку та застосуванні сорбентів симптоми швидко усуваються.
Деякі ліки та протоколи терапії (гормонотерапія, хімієтерапія) викликають запалення шлунку та інших відділів ШКТ. В таких випадках також може виникати нудота та блювання. Для зменшення вираженості патологічних проявів застосовують відповідні лікарські засоби.
Біль у животі [4-6]
Може відчуватись в різних ділянках, але найчастіше локалізується під грудиною або з правої чи лівої сторони. Інтенсивність та характер болю також можуть бути різними, від легкого щемлячого до сильного спазмоподібного. При захворюваннях ШКТ найчастіше відзначаються наступні види болю в животі:
- Локалізований — в основному відчувається в одній половині живота або на невеликій його ділянці, наприклад посередині під грудиною. Подібна ознака найчастіше поєднана з конкретним органом (жовчним міхуром, шлунком чи апендиксом).
- Генералізований — біль розповсюджений майже по всьому животі. В основному виникає при інфекційних ураженнях кишківника та накопиченні газів у травному тракті.
- Коліки — протікають хвилеподібно. Важко переносяться і в основному починаються та закінчуються зненацька. Часто пов’язані з каменями в жовчному міхурі.
- Спазми — можуть бути викликані підвищеним газоутворенням в кишківнику, часом супроводжуються рідкими випорожненнями. Бувають як тривалими, так і короткочасними, все залежить від причини захворювання.
Особливу небезпеку становить кровотеча. Вона може бути внутрішньою та зовнішньою. В останньому випадку у виділеннях з кишківника чи шлунку виявляється свіжа кров. Якщо кал темного кольору, це може вказувати на внутрішню кровотечу. В обох випадках потрібно негайно звернутись до лікаря. При вчасному наданні медичної допомоги прогноз сприятливий.
Автор статті:
Катерина Мусієнко,
медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».
Enterol_042 02.05.2023
Джерела:
- Хвороби шлунково-кишкового тракту — Empendium
- Gastrointestinal Diseases
- Digestive Diseases — NIDDK
- Greenwood-Van Meerveld B, Johnson AC, Grundy D. Gastrointestinal Physiology and Function. Handb Exp Pharmacol. 2017;239:1-16. doi: 10.1007/164_2016_118. PMID: 28176047.
- Digestive diseases — MedlinePlus — National Library of Medicine
- Agarwal S, Mayer L. Diagnosis and treatment of gastrointestinal disorders in patients with primary immunodeficiency. Clin Gastroenterol Hepatol. 2013 Sep;11(9):1050-63. doi: 10.1016/j.cgh.2013.02.024. Epub 2013 Mar 13. PMID: 23501398; PMCID: PMC3800204.