Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Із синдромом подразненого кишківника найчастіше пов’язані такі стани:

  • підвищений бактеріальний ріст в тонкій кишці;
  • зміна мікрофлори кишківника (дисбіоз, дисбактеріоз);
  • часте приєднання різних інфекцій;
  • моторна дисфункція.

Через подібні порушення у хворих на СПК часто відмічається розлад травлення у вигляді діареї чи закрепів. При деяких формах захворювання більш виражений больовий синдром з метеоризмом.

Причини розвитку захворювання до кінця не відомі, тому до факторів ризику відносять стреси, депресії, генетичну схильність, неправильне харчування, зміни мікробіоти кишківника. Автори деяких досліджень допускають, що СПК виникає на фоні порушення осі «мозок-кишківник».

Лікування СПК в основному спрямоване на покращення самопочуття хворих, тобто проводиться суто симптоматична терапія. Додатково до зміни способу життя та корекції харчування часто радять використовувати пробіотики. Ця рекомендація ще потребує підтверджень доказової медицини, але на сьогодні лікарі нерідко призначають хворим на СПК пробіотикотерапію.

Терапевтичне значення пробіотиків при СПК

Пробіотичні засоби застосовуються при багатьох захворюваннях кишківника. Це діарея мандрівника, ротавірусний ентерит, рак товстої кишки, асоційована з ВІЛ-інфекцією діарея тощо. Згідно з результатами різних досліджень, вдалось встановити, що пробіотики:

  • стимулюють продукцію корисних для організму речовин;
  • допомагають швидше вивести токсичні елементи;
  • покращують імунний захист кишківника;
  • запобігають переміщенню бактерій через кишкову стінку;
  • при пошкодженні слизової оболонки кишківника пришвидшують її відновлення.

При правильному використанні пробіотиків згідно з лікарськими рекомендаціями вдається зменшити кількість випорожнень та вираженість газоутворення. Завдяки цьому послаблюється тиск газів на стінки кишківника й проходить метеоризм.

Симптоми СПК, на які впливають пробіотики

Згідно з різними дослідженнями, найбільш ефективними пробіотичними мікроорганізмами вважаються Bifidobacterium, Lactobacillus та дріжджі Saccharomyces. Останній різновид пробіотиків входить до складу Ентеролу®, який позитивно впливає на стан хворих з різними формами розладу травлення. Терміни проведення досліджень становили від 4 до 8 тижнів, залучалась різна кількість пацієнтів, від 186 до 297. Головні цілі експериментів в основному були пов’язані з вивченням впливу пробіотиків на хворих з СПК, клінічний перебіг патології та можливе виникнення побічних дій.

Симптоми, які поліпшились при використанні пробіотиків на фоні СПК:

  • Больовий синдром. В основному локалізувався у животі, його нижній частині або по всій площині. Застосування пробіотиків у більшості випадків дозволило зменшити вираженість прояву, а в легких випадках — цілком позбутись його. При цьому часто відмічалось зменшення болю після дефекації.
  • Метеоризм або здуття живота. Доволі часто відмічається при СПК і виникає через підвищене газоутворення. Використання пробіотиків дозволило покращити перистальтику та зменшити здуття живота.
  • Діарея. Турбує практично 15% хворих на СПК, може чергуватись із закрепами й у важких випадках погіршує як якість життя, так і прогностичний висновок в цілому. Використання Saccharomyces boulardii дозволило нормалізувати випорожнення шляхом покращення травлення та зменшення запалення.

Правильний вибір пробіотика дозволяє доповнити загальну терапію СПК ефективним та безпечним засобом. Приймають засіб згідно з лікарськими рекомендаціями або відповідно інструкції. При своєчасному лікуванні можливе суттєве покращення здоров’я.

Література:

  1. Probiotics in Irritable Bowel Syndrome: A Review of Their Therapeutic Role. 2022 Apr; 14(4): e24240. 
  2. Синдром подразненого кишечнику 

Пробіотики при синдромі подразненого кишківника