Факти на користь прийому пробіотиків при антибіотикотерапії
Існують чіткі аргументи на користь подібної комбінації, які неодноразово було доведено в різних дослідженнях:
- Зменшують ризик розвитку дисбактеріозу. Під час прийому антибіотика ймовірність порушення мікрофлори кишківника досить висока, тому хворим на грип додатково доводиться страждати від проявів дисбіозу (болю в животі, метеоризму, зниження апетиту тощо).
- Пригнічують хвороботворні бактерії. У цьому плані пробіотики підсилюють протимікробні засоби, особливо у випадках правильного підбору препаратів.
- Корисні бактерії синтезують потрібні організму речовини. Мова йде про вітаміни К, В12, фолієву кислоту та моносахариди, які пробіотичні мікроорганізми синтезують з полісахаридів.
- Допомагають у виведенні токсинів. Під час будь-якого інфекційного захворювання патогенна флора продукує токсичні речовини, які можуть не тільки порушувати травлення, а й викликати дисфункцію різних відділів нервової системи.
Пробіотичні засоби можуть бути багатокомпонентними і монокомпонентними. Який краще в конкретній ситуації, зможе сказати тільки лікар, тому в першу чергу необхідно отримати відповідну консультацію у фахівця. Це також пов’язане з тим, що на фармацевтичному ринку України присутньо багато різновидів пробіотиків, але не кожен із них є лікарським засобом. За статистикою, пробіотичні лікарські засоби складають лише до 5% всього асортименту пробіотиків, а із них ще і не всі рекомендовані до вживання з антибіотиком чи противірусними препаратами.
Правила прийому пробіотика при антибіотикотерапії
Пробіотичні засоби відомі своїми захисними властивостями відносно кишкової мікрофлори. Адже у кишківнику розміщена імунна система, тому будь-які зміни складу мікроорганізмів у кишківнику сприятимуть імунітету. Для досягнення максимальної ефективності від лікування пробіотиками потрібно дотримуватись певних правил:
- Не займатись самолікуванням, оскільки інфекція може бути не чутлива до самовільно прийнятих антибіотиків, і це призведе до резистентності патогенної флори. З пробіотиками ситуація дещо краще, але перед їх застосуванням також потрібно проконсультуватись з лікарем.
- Проходити повний курс антибіотикотерапії та пробіотиків. Важливо регулярно приймати призначені препарати, оскільки в організмі корисні бактерії, як і концентрація протимікробного засобу, повинна знаходитись в певній кількості, тільки тоді вдасться досягти потрібного ефекту.
- Пробіотики, у складі яких містяться лакто- та біфідобактерії, потрібно приймати після антибіотиків. Такі обмеження як застосування протягом двох годин після вживання системного антибіотику недоцільні, адже антибіотик по замовчуванню пригнічує пробіотичні бактерії.
- Препарат Ентерол® можна приймати разом з антибіотиком, адже дріжджі, які входять до складу лікувального засобу, не чутливі до антибіотика. Це спрощує процес лікування та одночасний прийом з антибіотиком для відновлення власної мікрофлори у кишківнику.
- Останнє оновлення серед пробіотиків – Ентерол®Імуно – чотирьох компонентний препарат (не є лікарським засобом) містить додаткові джерела вітаміну С та Д3, також цинку для зміцнення імунітету. Ентерол®Імуно зазвичай рекомендовано у якості профілактики ускладнень після антибіотико-терапії (дибіозу та його проявів – діарея, біль у животі т.і.)
Пробіотики в капсулах достатньо запити звичайною водою. Якщо препарат у формі порошку, тоді вміст пакета розводять у теплій воді й одразу застосовують.
Варто пам’ятати про профілактику застуди та грипу!
КОРИСНО ДОТРИМУВАТИСЬ НАСТУПНИХ ПОРАД:
- Менше часу проводити в місцях скупчення людей, а при необхідності — одягати маску.
- Частіше мити руки та не торкатись ними обличчя, носа, очей.
- Пити достатньо рідини, бажано звичайної чистої води.
- Одягатись тепло та правильно харчуватись.
- Підтримувати фізичну активність.
- Повноцінно спати.Застуді найкраще запобігти, але якщо вже виникли ускладнення й потрібно приймати антибіотики, варто подбати про кишкову мікрофлору й налагодити її захист від можливого негативного впливу. У цьому допомагає пробіотик Ентерол® — найкращий помічник при антибіотикотерапії.
Автор статті:
Катерина Мусієнко,медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».Enterol_081 02.10.2023
Джерела для написання статті: