Ця причина досить часта, але не єдина. Інші не настільки відомі, але все одно досить поширені.
Фруктові кислоти та їх вплив на дитячий організм
Фрукти є джерелом вітамінів, мікроелементів, пектинів, клітковини, вуглеводів – всього корисного та необхідного для росту й розвитку дитини. Проте вони ж містять і речовини, які при надмірному споживанні або непереносимості спричинюють подразнюючу дію на кишечник та провокують діарею. Це груба клітковина, пектини, фруктові кислоти. До цього може призвести споживання слив, абрикосів, кислих сортів яблук, груші зі шкіркою тощо. Надлишок клітковини й фруктові кислоти стимулюють перистальтику та сприяють виділенню жовчі, яка теж має послаблюючу дію.
В останні роки вивченню складу фруктів та його впливу на процеси травлення приділяють багато уваги, і на сьогодні є досить популярною дієта FODMAP. Вона передбачає вживання продуктів із мінімальним вмістом ферментованих олігосахаридів (FO), дисахаридів (D), зокрема фруктози, моносахаридів (М) та поліолів (Р). Всі ці сполуки містяться в значній кількості переважно у фруктах, а також в овочах, злаках й молоці.
Основна причина в тому, що надлишок або неналежне засвоєння цих сполук призводить до бродіння в кишечнику, метеоризму, дискомфорту тощо.
Причина часто в наявності супутніх проблем із травною системою, зниженою або підвищеною кислотністю, порушенням функції підшлункової залози та печінки. Якщо говорити про дітей, то часто причиною є надлишкове вживання фруктів та недостатня активність травних ферментів. Також вагомим фактором є стан мікрофлори кишечника. Оскільки нормальна мікрофлора бере активну участь в процесах травлення й засвоєння поживних речовин, впливає на моторику кишечника, то відповідно порушення складу мікрофлори теж сприяє непереносимості вказаних продуктів та розвитку діареї.
Як відрізнити діарею інфекційну від спричиненою надлишком фруктози?
Звертаємо увагу на кількість спожитих фруктів. Чи у всіх буде діарея, чи ні? У поодиноких випадках діареї думаємо на користь неінфекційного її походження. Також в цьому випадку не буде значного погіршення самопочуття, підвищення температури тіла, нудоти й блювання, загальних ознак інтоксикації. Фактично, скарги будуть суто з боку кишечника: здуття, дискомфорт в животі, діарея. Можлива наявність неперетравлених домішок фруктів у випорожненнях.
Для прикладу, фрукти із високим вмістом FODMAP: яблуко, вишня, сухофрукти (чорнослив), манго, нектарин, персик, груша, слива, кавун.
Із низьким вмістом FODMAP: банан, ягоди (чорниця і полуниця), диня, цитрусові (грейпфрут, апельсин, лимон, лайм), ківі.
Але пам’ятайте, що введення будь-яких дієтичних обмежень потребує консультації та спостереження лікаря.
Автор статті:
Катерина Мусієнко,
медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».
Enterol_038 02.05.2023
Джерела
- Massimo Bellini М. et al. Low FODMAP Diet: Evidence, Doubts, and Hopes. Nutrients. 2020 Jan 4;12(1):148.
- Weynants A. et al. The long-term effect and adherence of a low fermentable oligosaccharides disaccharides monosaccharides and polyols (FODMAP) diet in patients with irritable bowel syndrome. J Hum Nutr Diet. 2020 Apr;33(2):159-169.
- Schumann D. et al. Low fermentable, oligo-, di-, mono-saccharides and polyol diet in the treatment of irritable bowel syndrome: A systematic review and meta-analysis. Nutrition. 2018 Jan;45:24-31.