Що таке целіакія?
Целіакія і чутливість до глютену — два схожих за симптомами, але різних за природою захворювання. Дуже важливе встановлення правильного діагнозу, адже невідповідна дієта здатна посилити проблему. Целіакія — генетичне захворювання аутоімунного характеру, яке може проявитися у будь-якому віці у вигляді неадекватної реакції імунної системи на споживання глютену. Проблема зберігається довічно, навіть дуже мала кількість цього білка провокує запальні процеси в кишечнику.
При попаданні глютену в організм імунітет атакує ворсинки на внутрішній поверхні травного тракту, що призводить до їх випадання. Внаслідок цього серйозно погіршується самопочуття, розвиваються авітаміноз, остеопороз, анемія, безпліддя, неврологічні симптоми, хвороби серця.
Що таке чутливість до глютену?
Що таке непереносимість глютена, якщо за негативну реакцію організму відповідає целіакія? Головна відмінність — чутливість до клейковини має не аутоімунне походження. Хоча симптоми цих двох захворювань дуже схожі, механізми розвитку непереносимості глютену поки що вивчені недостатньо. Вважається, що подібну реакцію може викликати не сама клейковина, а коротколанцюговіі вуглеводи, що містяться у випічці. Перш ніж поставити діагноз, необхідно за допомогою лабораторних аналізів виключити наявність аутоімунної реакції, тобто целіакії.
Важлива особливість непереносимості клейковини — організм зазвичай не реагує на невелику кількість глютену в їжі, тому потреби в радикальних харчових обмеженнях немає. Більше того, такий підхід здатний навіть зашкодити. Ще одна приємна новина — чутливість до клейковини хоч і може розвинутися у будь-якому віці, але не обов’язково буде довічною.
Симптоми целіакії та чутливості до глютену
Обидва стани мають схожі неспецифічні симптоми, тому захворювання легко сплутати між собою та з іншими порушеннями у роботі ШКТ. Серед основних симптомів:
- здуття живота;
- ріжучий біль у кишечнику;
- нудота;
- закреп чи діарея.
Крім того, існують симптоми, які найчастіше виявляються при целіакії, ніж при чутливості до глютену. Серед них:
- підвищена втомлюваність, регулярний головний біль;
- сухість, свербіж шкіри;
- судоми;
- біль у суглобах, кістках.
- часті прояви стоматиту.
Діагностика та лікування
Знаючи, що таке целіакія, можна успішно контролювати власний стан. Людям із цим захворюванням довічно призначена сувора безглютенова дієта. Іншого лікування поки що не існує.
При непереносимості клейковини дієта може бути не такою суворою (поріг чутливості визначається індивідуально), а через 1–2 роки кількість продуктів з глютеном можна поступово збільшувати.
Запідозрити одне з двох захворювань у себе можна, якщо:
- у вашій сім’ї вже були випадки діагностованої целіакії або непереносимості клейковини;
- якщо після вживання продуктів із глютеном щоразу виникає один із симптомів.
Точний діагноз зможе поставити лише лікар на підставі аналізів. Щоб не розмивати клінічну картину захворювання, перед здійсненням обстеження бажано не дотримуватись безглютенової дієти.
Автор статті:
Катерина Мусієнко,
медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».
Enterol_064 01.10.2022
Джерела:
1.Електронний ресурс (остання дата входу 28.09.2022): https://www.medicalnewstoday.com/articles/312898
2.Електронний ресурс (остання дата входу 15.09.2022): https://www.medicalnewstoday.com/articles/322050
3.Електронний ресурс (остання дата входу 15.09.2022): https://www.nhs.uk/conditions/coeliac-disease/