Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Правильний раціон харчування вагітних допомагає забезпечити дитину всіма необхідними поживними речовинами, запобігти появі вад розвитку у плода та ускладнень під час пологів.

Існує багато корисних продуктів для вагітних, але є категорія найбільш необхідних, які не допускають розвиток анемії, набір надмірної ваги та появу інших ускладнень. Зокрема  харчування вагітної жінки має обов’язково містити:

  1. Якісний білок, що є у стравах, приготовлених в першу чергу з кролятини. Також для меню підійде м’ясо індички, курки, яловичина. Правильно приготовлене м’ясо стає джерелом добре засвоюваних амінокислот.
  2. Залізо рослинного походження, яке у великій кількості знаходиться в гранатах. Цей фрукт можна поєднувати з м’ясними продуктами, завдяки чому засвоєння заліза підвищується мало не на 30%.
  3. Кальцій, який необхідний для нормального функціонування організму матері та розвитку дитини. Зазвичай рекомендують їсти сири, тверді та кисломолочні, найчастіше зі сметаною. Але не тільки ця комбінація дозволяє отримати потрібний мінерал. Більше користі буде від вживання сиру разом з фруктами чи фруктовим пюре.
  4. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти, на які багата морська риба. Зокрема для харчування вагітних підходить скумбрія, атлантичний оселедець, морський окунь.
  5. Вітаміни групи В у великій кількості є в кашах, тому їх регулярне вживання допомагає покращити різні метаболічні процеси в організмі. При цьому варто віддавати перевагу найменш переробленим зерновим, наприклад, коричневому рису чи біло-зеленій гречці.
  6. Вітаміни А та D, або тваринні жири, повинні в достатній кількості надходити в організм вагітної. Для цього корисно вживати печінку тріски та яловичу, яйця, багаті каротином фрукти та овочі.
  7. Йод — дуже потрібний для розумового розвитку дитини. Для надходження цього мінералу в організм меню вагітної має містити сухі або свіжі морські водорості.

Варто пам’ятати про питний режим. Всі обмінні процеси в організмі активніше проходять при достатній кількості води, тому вдень потрібно випивати 1,5–2,5 л рідини. Можна вживати як звичайну чисту воду, так і різні компоти та фреші, зелений чай. Для приготування фрешів краще використовувати сезонні фрукти, при цьому готовий сік варто розбавити талою водою для кращого засвоєння напою.

Дієта для вагітних по триместрах

Корисні продукти дозволяють підтримувати вагу в межах норми. Зазвичай в перший триместр спостерігається мінімальний набір ваги — приблизно 2 кг, а за другий і третій триместр додається ще близько 8 кг. В цілому при одноплідній вагітності вага збільшується на 9–10 кг. При цьому велика частка набраної ваги припадає на плід, маса якого в середньому становить 3300 г. Для нормального розвитку дитини можна використовувати приблизне меню вагітної жінки по триместрах.

Перший триместр

В цей час жінка рідко відчуває необхідність в збільшенні споживання їжі. Все ж деяка корекція має відбутись з метою достатнього надходження в організм вагітної потрібних поживних речовин. Найкращий варіант, коли харчування вагітних в першому триместрі складається з трьох основних прийомів їжі та двох додаткових. Приклад наступний:

  • Сніданок: омлет або яєчня зі шматочками відвареного м’яса, хліб з маслом та твердим сиром, компот з сухофруктів.
  • Перший перекус: свіжі фрукти, галетне печиво, кисломолочний сир з ягідним пюре.
  • Обід: рисовий суп на індичому бульйоні, рибні котлети зі спагеті, салат зі свіжих або тушкованих овочів по сезону, чай з грінкою.
  • Вечеря: смажена або тушкована курка з гречаною кашею, вінегрет або тушкована капуста, сік або чай з булочкою.
  • Другий перекус: йогурт або ряжанка з печивом.

Вказаний п’ятиразовий режим можна замінити й чотириразовим. Головне, щоб збереглося надходження всіх необхідних мікроелементів та вітамінів у потрібній кількості.

Другий та третій триместр

Цей період характеризується активним зростанням малюка, тому меню для вагітних 2 триместр та 3 складається щонайменше з п’яти або шести прийомів їжі. При цьому не можна допускати переїдання, тож важливе значення має збалансоване харчування. Також збільшення ваги плода не дозволяє шлунку сильно розтягуватись під час вживання їжі, тож порції мають бути невеликими та частими. Це дозволить запобігти виникненню відчуття печії, яке часто хвилює вагітних.

Корисно використовувати засоби, що дозволяють підтримати роботу кишківника. В цьому питанні ефективним помічником є Ентерол®, в склад якого входять дріжджі Saccharomyces boulardii CNCM I-745. Завдяки їх діяльності здійснюється профілактика закрепів та проносів, зміцнюється імунітет, що в цілому позитивно впливає на розвиток дитини та самопочуття матері. Зверніть увагу, що переважна більшість проботичних продуктів не є лікарськими засобами, тому застосування при вагітності там не описане взагалі. Ентерол не містить прямі покази до застосування у вагітних але: 

  • на даний час, клінічно значущих мальформативних та фетотоксичних ефектів впливу сахароміцет не виявлено;
  • моніторинг вагітності у жінок, які приймають цей препарат, не є достатнім, щоб виключити будь який ризик. Таким чином, як запобіжний захід, можливо уникати застосування препарату протягом періоду вагітності.

Із 11 розглянутих досліджень використання пробіотиків під час вагітності загалом вони мали добру методологічну якість і надали хороші докази щодо відсутності впливу на перебіг вагітності. Мета-аналіз не вказав на те, що введення певних штамів Lactobacillus sp. та Bifidobacterium sp. мало вплив на частоту кесаревого розтину, вагу дитини при народженні та гестаційний вік. Відомо також, що Lactobacillus sp. та Bifidobacterium sp. можуть запобігти виникненню топічних захворювань у немовлят, якщо їх вводити їхнім матерям під час вагітності. Наразі безпечність Saccharomycess sp. під час вагітності невідома, але хтозна коли ми отримаємо такі дані. Зрозумілим лишається лише користь вживання пробіотиків при розладах травлення та для його покращення.

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_057 01.06.2023

Джерела: 

  1. Marshall N. et al. The importance of nutrition in pregnancy and lactation: lifelong consequences. Am J Obstet Gynecol. 2022 May;226(5):607-632.
  2. Plećas D. et al. Nutrition in pregnancy: basic principles and recommendations. Srp Arh Celok Lek. 2014 Jan-Feb;142(1-2):125-30.
  3. Mate A. et al. Lifestyle, Maternal Nutrition and Healthy Pregnancy. Curr Vasc Pharmacol. 2021;19(2):132-140. 
  4. Правильне харчування вагітної – запорука здоров’я дитини 
  5. Вагітність по триместрах: 2 і 3 триместр 
  6. Норми набору ваги при вагітності 
  7. Інструкція до препарату Ентерол 250, капсули. Р.П. № UA/6295/02/01
  8. Інструкція до препарату Ентерол 250, порошок для орального застосування, пакетик. Р.П. № UA/6295/01/01
  9. Jean-Jacques Dugoua et al. MOTHERISK ROUNDS Probiotic Safety in Pregnancy: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Controlled Trials of Lactobacillus, Bifidobacterium Saccharomyces spp. DRUGS IN PREGNANCY Journal Obstet Gynaecol Can 2009;31(6):542–552

Автор: Катерина Мусієнко