Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Прояви компульсивного переїдання

Люди, які страждають від надмірного вживання їжі, можуть помічати в собі різноманітні зміни. Здебільшого виникають поведінкові порушення, хоча нерідко спостерігаються й інші види розладів.

  • Поведінкові прояви

При компульсивному переїданні людина починає виправдовувати своє бажання їсти, приховувати реальну кількість зʼїденого, можливе нічне вживання їжі. Відчуття голоду може бути відсутнє та попри це споживається велика кількість продуктів. Іноді доходить до того, що стає однаково, що їсти, аби тільки відбувався сам процес насичення. А спроби застосувати певну дієту зазвичай виявляються невдалими.

  • Зміни у фізичному стані

При об’єктивному огляді лікар може спостерігати зайву вагу, підвищений артеріальний тиск, в клінічних аналізах часто демонструється підвищений рівень холестерину. Також хворі нерідко скаржаться на підвищену стомлюваність, поганий сон, знижену працездатність.

  • Когнітивні порушення

Якщо підозрюється переїдання, симптоми когнітивного розладу можуть бути наступні:

  1. Сконцентрованість уваги здебільшого навколо їжі та всього, що з нею пов’язано.
  2. Постійна стурбованість темою їжі, приготування дієтичних страв та схуднення.
  3. Знижене лібідо або повна відсутність статевого потягу.

Додатково нерідко спостерігаються психосоціальні прояви. Хворі можуть говорити про сором за себе та свою поведінку, бажання щось змінити, але недостатньо сильну волю для цього. Також може відмічатись часта зміна настрою і навіть депресивний стан.

Компульсивне переїдання часто супроводжує інші психічні розлади. Зокрема проблеми з харчовою поведінкою спостерігаються при посттравматичному стресовому синдромі, панічних атаках, біполярному розладі, емоційній нестабільності.

Лікування компульсивного переїдання

На сьогодні не існує специфічної терапії захворювання, пов’язаного з нав’язливим переїданням. Здебільшого здійснюється симптоматичне лікування, спрямоване на усунення клінічних проявів. Багато залежить від вираженості симптоматики та супутніх патологій. Близьким пацієнта в таких випадках потрібно проявити особливу увагу. Варто дотримуватись таких рекомендацій:

  1. Брати участь в укріпленні психологічного здоров’я хворого, наприклад бути хорошим слухачем або допомагати у пошуку позитивної мотивації.
  2. Допомагати знайти достатньо корисної інформації про компульсивне переїдання та про методи подолання патологічного стану.
  3. Надати інформацію про кваліфікованих спеціалістів, які мають досвід у веденні хворих з подібною патологією.

Варто в слушний момент демонструвати свою підтримку людині, яка страждає від переїдання. Важливо спілкуватись без засудження, з позитивним настроєм. В таких випадках також можуть бути корисними спеціальні психологічні групи підтримки, які дозволять досягти душевної рівноваги і нормалізації харчової поведінки.

В складних ситуаціях під контролем лікаря можуть застосовуватись медикаменти. Зокрема добре допомагають пробіотичні засоби, які захищають мікрофлору кишківника і тим самим покращують процеси травлення, метаболізму та імунних реакцій. В комплексі з іншими препаратами таке лікування демонструє доволі хороші результати.