Ще понад 100 назад нобелівський лауреат Ілля Мечников стверджував, що більшість хвороб починаються в травному тракті, коли «хороші» бактерії втрачають контроль над «поганими». Цей стан дисбалансу називається дисбактеріозом [2]. На сьогодні вже доведено його зв’язок із запаленням і раком кишечника, цукровим діабетом і ожирінням. І цей список продовжує рости [3].
Рівновага цієї системи багато в чому залежить від того, що ми їмо [4]. Нездорова дієта здатна привести до дисбіозу, тоді як здорове і різноманітне харчування, навпаки, може відновити баланс в кишечнику.
Харчування при дисбактеріозі у дітей
Золотим стандартом харчування для дітей до півроку є природне вигодовування. Завдяки позитивному впливу на кишкову мікрофлору грудне молоко модулює імунну систему, знижує ризик дитячого ожиріння і цукрового діабету II типу та навіть сприяє здоровому розвитку мозку. З молоком матері в кишечник дитини потрапляють корисні лакто-і біфідобактерії [5].
Введення прикорму теж критично важливо для формування різноманітності кишкової мікрофлори [4, 5]. Поява в раціоні твердої їжі сприяє зростанню числа бактерій, здатних розщеплювати рослинні харчові волокна з утворенням бутирата – речовини, необхідної для здоров’я кишечника. Однак все добре вчасно: занадто раннє введення прикорму може порушити формування нормальної мікробіоти [4].
Таким чином, дитині важливо отримувати їжу, яка буде годувати не тільки його, а і його кишкові бактерії. Експерт в галузі вивчення мікробіому людини Франциско Гварнері рекомендує давати дітям їжу, багату олігосахаридами і неперетравлюваними вуглеводами, такими як інулін, яких багато в овочах і цільних злаках [6].
Харчування при дисбактеріозі кишківника у дорослих
В першу чергу треба виключити зі свого раціону їжу, яка сама по собі сприяє зростанню шкідливих бактерій. Це типові для сучасної західної дієти продукти, які містять тваринні білки, насичені жири, сіль, цукор, штучні підсолоджувачі й емульгатори, – фаст-фуд, ковбасні та кондитерські вироби [1].
Їх місце повинні зайняти складні полісахариди і рослинні білки, продукти з високим вмістом омега-3 і поліфенолів [1]. Все це є в середземноморській дієті, яка складається з фруктів, овочів, оливкової олії, горіхів, бобових і морської риби [1].
Ще один важливий момент при складанні меню харчування при дисбактеріозі, це його різноманітність. Дієти виключення, такі як безглютенова, здатні привести до дисбалансу кишкової мікробіоти [1]. Запам’ятайте: різноманітність дієти = різноманітність мікробіоти.
Харчування при дисбактеріозі після антибіотиків
Важливо розуміти, що антибіотики знищують не тільки бактерії, які викликали хворобу, а й дружні нам мікроорганізми. Тому прийом цих препаратів здатний істотно порушити кількісний і якісний склад кишкової мікрофлори, причому, на тривалий термін. Зміни мікробного складу в кишечнику після тижневого прийому антибіотиків можуть зберігатися протягом року [7].
Природне джерело корисних мікроорганізмів – ферментована їжа. Дієта при дисбактеріозі від антибіотиків повинна включати квашені овочі, кисломолочні продукти і комбучу. Крім цього, не забувайте підгодовувати свій мікробіом продуктами, багатими клітковиною, до яких відносять цілісні злаки, горіхи, насіння, бобові, броколі і банани [7].
Частий наслідок протимікробної терапії – це діарея. Щоб запобігти її і одного наслідки дисбіозу разом з антибіотиком приймайте пробіотик з підтвердженою ефективністю [8]. Ентерол доведено відновлює мікрофлору кишечника з першого дня прийому антибіотиків і служить надійним захистом від діареї [8].
Харчування при дисбактеріозі з проносом, окрім всіх вищевказаних складових, має виключити напої, які потенційно підсилюють діарею: молоко, каву, газованої води з цукрозамінниками і алкоголь [9].
Таким чином, баланс кишкової мікрофлори важливий не тільки для хорошого травлення, але і для здоров’я в цілому. Щоб відновити мікробіоту при дисбіозу дотримуйтесь простих рекомендацій:
- відмовтеся від жирного червоного м’яса, ковбас, солодощів і надлишку солі;
- урізноманітьте своє харчування фруктами, овочами, горіхами, цільними злаками і ферментованим продуктами;
- намагайтеся наблизити свій раціон до середземноморської дієти;
- вживайте пробіотики.
Список літератури:
- Rinninella E, Cintoni M, Raoul P, et al. Food Components and Dietary Habits: Keys for a Healthy Gut Microbiota Composition. Nutrients. 2019;11(10):2393. Published 2019 Oct 7. doi:10.3390/nu11102393
- Gagliardi A, Totino V, Cacciotti F, et al. Rebuilding the Gut Microbiota Ecosystem. Int J Environ Res Public Health. 2018;15(8):1679. Published 2018 Aug 7. doi:10.3390/ijerph15081679
- Dixit K, Chaudhari D, Dhotre D, Shouche Y, Saroj S. Restoration of dysbiotic human gut microbiome for homeostasis. Life Sci. 2021 Aug 1;278:119622. doi:10.1016/j.lfs.2021.119622. Epub 2021 May 17. PMID: 34015282.
- Voreades Noah, Kozil Anne, Weir Tiffany L. Diet and the development of the human intestinal microbiome. Frontiers in Microbiology. 2014; 5:492. DOI=10.3389/fmicb.2014.00494
- Cristina Sáez. Diet plays a key role in early life by modulating gut microbiota, thus affecting overall health. Gut microbiota for health by ESNM. June 9th, 2021 https://www.gutmicrobiotaforhealth.com/diet-plays-a-key-role-in-early-life-by-modulating-gut-microbiota-thus-affecting-overall-health/
- Cristina Sáez. Infant gut microbiota develops in three stages. Gut microbiota for health by ESNM. December 12th, 2018 https://www.gutmicrobiotaforhealth.com/infant-gut-microbiota-develops-in-three-stages/?search=solid%20food%20infant
- Ruairi Robertson. What You Should Eat During and After Antibiotics. www.healthline.com October 19, 2017
- Sb Scientific dossier
- What Common Foods Can Cause Diarrhea? Medically reviewed by Katherine Marengo LDN, R.D. — Written by Kathryn Watson — Updated on August 12, 2020https://www.healthline.com/health/foods-that-cause-diarrhea#food-and-diarrhea
Enterol 182 27.08.21