Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Дослідження застосування пробіотиків в медицині почалися з робіт Іллі Мечникова про користь йогурту [2]. Зараз вже можна з упевненістю говорити про конкретні захворюваннях, при яких певні пробіотики довели свою ефективність [3]. Однак необхідно розуміти, що ефект від прийому різних корисних бактерій унікальний і дозозалежний [3]. Крім цього, мікроорганізми обов’язково повинні бути живими [1]. Для чого потрібно приймати пробіотики згідно з даними доказової медицини? Давайте розбиратися.

Для чого приймають пробіотики при різних захворюваннях?

Гастроентерологія – найбільш популярна сфера застосування пробіотиків [3]. Тут ми розглянемо результати мета-аналізів (найбільш надійних даних в доказовій медицині), які довели користь цих мікроорганізмів в лікуванні і профілактиці різних захворювань.

Лікування і профілактика гострої інфекційної діареї

Аналіз 63 досліджень з 8 тисячами учасників показав, що пробіотики ефективні і безпечні при гострої кишкової інфекції, оскільки вони знижують [3]:

  • тривалість діареї (на 25 годин);
  • частоту випорожнень;
  • ймовірність того, що пронос триватиме 4 дні і більше.

Оптимальний режим прийому: від появи симптомів і до двох тижнів після їх закінчення [3].

Плануєте відпустку або відрядження в теплі країни, де існує великий ризик отримати розлад шлунку? Пробіотики здатні запобігти розвитку діареї мандрівників, якщо почати приймати їх за 2 дні до поїздки і продовжити протягом усієї подорожі [3].

Профілактика діареї, пов’язаної з прийомом антибіотиків

Антибіотики не тільки допомагають вилікувати бактеріальну інфекцію, а й порушують склад власної мікрофлори кишечника. Це в свою чергу нерідко призводить до розладу стільця і ​​більш серйозним віддалених наслідків. Щоб попередити це неприємний наслідок прийому протимікробних препаратів, треба подбати про захист дружніх бактерій в кишечнику [4 c 20].

Аналіз близько 12 тисяч випадків прийому антибіотиків разом з пробіотиком або плацебо показав значне зниження ризику проносу як у дорослих, так і у дітей. Ефективні ці препарати і для профілактики клостридіальної діареї – особливо важкої кишкової інфекції, пов’язаної з лікуванням антибіотиків [3].

Терапія неалкогольний жирової хвороби печінки (НАЖХП)

Це захворювання полягає в надмірному накопиченні жиру в клітинах печінки [5]. НАЖХП пов’язана з ожирінням, тому її частота зростає і в деяких регіонах може доходити до 40%. Згодом ця хвороба може стати причиною цирозу і раку печінки. Лікування НАЖХП полягає в першу чергу в нормалізації маси тіла [6]. Пошук ефективних ліків від цієї хвороби все ще залишається викликом для сучасної медицини [5, 6].

Останнім часом зростає кількість доказів ролі дисбактеріозу у розвитку НАЖХП, а отже, і потенційної користі від впливу на мікробіом кишечника [5, 6]. Так, дослідження виявили суттєве зниження індексу маси тіла, рівня лабораторних і ультразвукових ознак пошкодження печінки і нечутливості до інсуліну при прийомі пробіотиків пацієнтами з НАЖХП [6].

Інші показання

Крім цього, пробіотики успішно застосовуються як частина лікування синдрому подразненого кишечника, виразкового коліту і інфекції хелікобактер пілорі – головної причини гастриту [3]. У грудних дітей ці мікроорганізми можуть допомогти прибрати кольоки, а у недоношених малюків є профілактикою серйозного захворювання кишечника – некротизуючого ентероколіту [3].

У більшості вищеописаних досліджень вивчали застосування лактобактерій, біфідобактерій і сахароміцетів [3]. Серед них Сахароміцети буларді CNCM-I-745 (Ентерол) мають значну доказову базу ефективності при ряді захворювань – понад 100 клінічних досліджень за майже 60 років використання в медицині [4 c 10].

Ключові тези

Пробіотики, як і будь-які інші ліки, не є панацеєю. Однак їх успішно застосовують для лікування і профілактики конкретних хвороб травної системи. Важливо розуміти, що дія цих препаратів залежить від виду, а іноді навіть штаму мікроорганізму, його життєздатності, дози і самого захворювання.

Список літератури:

  1. The National Health Service. Page last reviewed: 7 November 2018. https://www.nhs.uk/conditions/probiotics/
  2. Bernardeau M, Guguen M, Vernoux JP. Beneficial lactobacilli in food and feed: long-term use, biodiversity and proposals for specific and realistic safety assessments. FEMS Microbiol Rev. 2006 Jul;30(4):487-513. doi: 10.1111/j.1574-6976.2006.00020.x.
  3. Wilkins T, Sequoia J. Probiotics for Gastrointestinal Conditions: A Summary of the Evidence. Am Fam Physician. 2017 Aug 1;96(3):170-178. PMID: 28762696.
  4. Saccharomyces boulardii CNCM I-745.
  5. Sharpton SR, Maraj B, Harding-Theobald E, Vittinghoff E, Terrault NA. Gut microbiome-targeted therapies in nonalcoholic fatty liver disease: a systematic review, meta-analysis, and meta-regression. Am J Clin Nutr. 2019 Jul 1;110(1):139-149. doi: 10.1093/ajcn/nqz042.
  6. S Lavekar A, V Raje D, Manohar T, A Lavekar A. Role of Probiotics in the Treatment of Nonalcoholic Fatty Liver Disease: A Meta-analysis. Euroasian J Hepatogastroenterol. 2017 Jul-Dec;7(2):130-137. doi: 10.5005/jp-journals-10018-1233.

Enterol 225 30.09.21

 

Автор: Потєхіна Тетяна Олександрівна