Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Поганий апетит у дитини: основні причини

Педіатри та інші лікарі, пов’язані з дитячим здоров’ям, доволі детально дослідили ті фактори, які можуть повпливати на харчову поведінку малюків. Здебільшого увагу батьків звертають на наступні причини:

  1. Зміна інтенсивності росту. Якщо раніше з апетитом було все добре, а, підрісши, дитина відмовляється їсти або вживає значно менше ніж раніше, то це може бути пов’язано з уповільненням зростання. В перший рік життя діти стрімко набирають вагу, але після 1–1,5 року цей процес сповільнюється, відповідно менше споживається енергії і потрібно менше їжі для її поповнення[1].
  2. Часте годування. Лише в перші місяці життя допустиме часте годування малюків, бо дитині так зручніше — менше, але частіше. Підрослих дітей не потрібно годувати щогодини, достатньо пропонувати поїсти кожні три-чотири години. Для цього можна підібрати найбільш вдалий режим, наприклад — сніданок, ранковий перекус, обід, полуденок та вечеря.
  3. Доступ до смаколиків. Ні про яку основну їжу не йтиме мова, якщо дитина без контролю споживає всілякі ласощі, що перебивають апетит. Різноманітні солодощі мають пропонуватись як десерт. Якщо вже й давати можливість дитині їсти щось перед їдою, то це деякі фрукти, найкраще яблука, або сухофрукти. Вони не призведуть до швидкого насичення, а лише стимулюватимуть вироблення шлункових соків та роботу шлунку.
  4. Страх “споживання чогось нового”. У деяких дітей з віком починає з’являтись обережність до всього нового, або небажання спробувати щось нове. Часом дитина нічого не їсть з нових продуктів, а вживає тільки добре їй відомі. У подібному списку може бути всього 5–6 компонентів.
  5. Необлаштоване місце для трапези харчування. Часом батьки не звертають увагу на висоту стільчика, на якому сидить малюк, або розмір столових приладів, якими він користується. Це незначні нюанси, але вони можуть суттєво впливати і на апетит дитини[2].
  6. Перегляд візуального динамічного контенту (мультик, фільм тощо), що суттєво пригнічує відчуття голоду, бо вся увага прикута до відеоряду. Таким чином тривалий перегляд відеоконтенту (комп’ютерні ігри у т.ч.) відтерміновує період споживання їжі та сприяє голодуванню.[3][4]

Дуже часто дитина відмовляється їсти через те, що вона нездорова. Відомо, що навіть незначна слабкість призведе до значного зниження апетиту. В таких випадках жодні вмовляння не допоможуть, тому краще давати більше пиття та вітамінізованих продуктів.

Дитина не їсть: як допомогти?

В першу чергу потрібно виявити, чому пропав апетит. У цьому допоможе лікар-педіатр, який призначить необхідні обстеження. Якщо діагностика не виявила суттєвих порушень, тоді можуть бути дані загальні рекомендації:

  • Не примушувати все з’їдати, адже кожен організм індивідуальний, тому тільки сама дитина здатна відчувати — потрібен їй конкретний продукт чи ні.
  • Не підкуповувати і тим паче не наказувати, оскільки це ні до чого хорошого не призведе, а тільки вкаже на необхідність застосування сили для досягнення бажаної мети.
  • Не показувати своєї надмірної тривоги чи занепокоєння, оскільки дитина може через проблему з їжею намагатись привернути до себе увагу[1].

Одну або декілька з основних трапез можна зробити сімейною традицією. Діти дуже полюбляють збори в колі сім’ї, їм подобається відчувати внутрішнє єднання, тому така практика несе не лише користь для тіла, а ще й для душі.

Дитина відмовляється від їжі: коли звертатись до лікаря?

Якщо довгий час дитина не хоче їсти і при цьому спостерігається ряд негативних змін — втрата ваги, відмова від цілої групи продуктів, відсутність вживання їжі протягом декількох днів, реакція на вживання їжі криком чи плачем, — варто невідкладно звернутись до лікаря.

У всіх інших випадках можливо часом з креативністю, а часом з роз’ясненнями або грою донести дитині необхідність правильного харчування. Це один з виховних моментів, який мають з гідністю пройти люблячі батьки.

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_030 04.04.2023

 

Джерела:

  1. WHY IS MY CHILD SUDDENLY NOT EATING?
  2. My Toddler Isn’t Eating Much. What’s Normal and What’s Not?
  3. Ogle A. et al. Influence of Cartoon Media Characters on Children’s Attention to and Preference for Food and Beverage Products. J Acad Nutr Diet. 2017 Feb;117(2):265-270.e2.
  4. Jensen M. et al. Television viewing and using screens while eating: Associations with dietary intake in children and adolescents. Appetite. 2022 Jan 1;168:105670
  5. When Your Toddler Doesn’t Want to Eat

Автор: Катерина Мусієнко