Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Диспепсія (або нетравлення шлунку)

Диспепсія — порушення процесу перетравлення їжі. До симптомів нетравлення відносяться тривале відчуття тяжкості або переповнення навіть після невеликого прийому їжі, здуття, пекучі або смокчучі болі у верхній частині живота.. Викликати такий дискомфорт може погане пережовування їжі, переїдання, паління, деякі препарати (антибіотики, знеболювальні, гормональні тощо). Причини неприємних відчуттів можуть бути і серйознішими: синдром подразненого кишківника, цукровий діабет, хвороби щитовидної залози, хронічні запори, пухлина шлунку.

Якщо потрібно швидко впоратися з нетравленням, зверніть увагу на ферментні препарати та пробіотики. Саме вони допомагають прибрати тяжкість та дискомфорт у шлунку після переїдання або у разі поганого пережовування їжі. Однак надалі цю проблему рекомендовано усунути шляхом зміни власних звичок та корекції раціону.

Печія

Медична назва цієї проблеми — гастроезофагеальний рефлюкс. Це невимушений викид шлункового соку у нижню частину стравоходу. До симптомів належать відчуття печіння за грудиною та/або в горлі, біль у верхній частині живота. Печія може бути пов’язана з особливостями харчування: часте вживання жирної, гострої, смаженої їжі, газованих напоїв, кави.

Але якщо відчуття печіння турбує часто, до нього приєднуються ріжучі болі, можливо проблема набагато серйозніша: пухлина органів травлення, виразка шлунку, кровотеча, тромбоз внутрішніх органів, гострий інфаркт міокарда. Проте підтвердити чи виключити ці патології може лише лікар з урахуванням результатів обстеження.

Швидко впоратися з одноразовою печією допоможуть антациди, інгібітори протонної помпи. Вони ефективно нейтралізують соляну кислоту шлункового соку, знімають викликане нею подразнення, забезпечують ефект обволікання.

Знижена секреція шлункового соку

Якщо травна рідина не виділяється в необхідному обсязі, після їжі можуть турбувати нудота, відчуття кому у шлунку. Стан часто посилюється поганим пережовуванням, харчуванням «всухом’ятку». Проблема може бути пов’язана зі шкідливими харчовими звичками, але найчастіше її коріння криється у функціональних порушеннях роботи органів ШКТ.

Швидко полегшити стан допомагають ферментні препарати та пробіотики. Якщо відчуття кому довго не минає, супроводжується блюванням та симптомами отруєння, обов’язково слід застосувати сорбенти. При частих епізодах обов’язково зверніться за консультацією до лікаря.

Ротавірусна інфекція

Постійний дискомфорт у шлунку, виражені болі в животі, підвищена температура, діарея та блювання можуть вказувати на зараження ротавірусом. У народі це захворювання називають “кишковим грипом”. Спеціального лікування від нього немає через відсутність відповідних противірусних препаратів, тому захворювання можна «пересидіти». Головне — не допустити зневоднення та сильної інтоксикації.

При кишковому грипі використовують препарати для регідратації (є і пероральні форми), пробіотики. Дуже важливо звернутися до лікаря, якщо симптоми захворювання не йдуть на спад або навпаки посилюються на другу добу. У цьому випадку медична допомога є обов’язковою — можливим може бути введення додаткових препаратів або навіть стаціонарне лікування.

Заковтування повітря

Якщо в шлунок потрапляє надлишок повітря, це може викликати дискомфорт, відрижку, легкі болючі відчуття. Стан називається аерофагія. Її може викликати часте використання жувальної гумки, а також їжа, що провокує газоутворення. Лікування зазвичай зводиться до перегляду дієтичних звичок та прийому препаратів-піногасників. Але якщо симптоми регулярно повторюються, необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою та пройти обстеження.

Коли звернутися до лікаря?

Поради про те, як усунути дискомфорт у шлунку, дієві, лише якщо проблема носить разовий характер, турбує вас не частіше одного разу на тиждень. Якщо дискомфорт, біль виникає регулярно або триває більше 2–3 годин, слід якнайшвидше записатися до лікаря. Це стосується ситуацій, коли до перелічених симптомів додаються підвищена чутливість живота до дотиків, урологічні проблеми (часте сечовипускання або позиви до нього, біль в органах виділення).

Коли час викликати швидку?

Питання про те, що випити при дискомфорті в шлунку, відходить на другий план, якщо неприємні відчуття переходять у відвертий біль і супроводжуються підвищенням температури (38 градусів і більше), відчуттям стискання в грудях, задишкою, пожовтінням шкіри. У цьому випадку потрібно негайно викликати швидку допомогу.

 

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_061 01.10.2022

 

Джерела:

1.Електронний ресурс (остання дата входу 28.09.2022): https://theromefoundation.org/rome-iv/rome-iv-criteria/