Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Метааналіз за 2020 рік показав, що раннє використання пробіотиків при антибіотикотерапії дозволяє запобігти розвитку антибіотикоасоційованої діареї у дорослих. Подібне ускладнення розвивається у 5–39% випадків і може серйозно погіршити самопочуття.

Користь пробіотиків при антибіотикотерапії

На сьогодні достеменно відомо, що використання антибіотиків найчастіше супроводжується дисбактеріозом — мікробним дисбалансом, при якому починають домінувати потенційно небезпечні бактерії. Щоб не допустити розвиток ускладнення застосовують пробіотики — живі мікроорганізми, які в достатній кількості можуть укріпити кишкову мікрофлору. Зокрема виділяють наступні механізми впливу пробіотичних засобів на роботу кишківника:

 1. Змінюється склад та метаболізм кишкової мікробіоти.
 2. Нормалізується секреція та поглинання поживних речовин.
 3. Посилюється імунна відповідь кишківника.
 4. Покращується функція кишкового бар’єра.

Таким чином пробіотики під час антибіотикотерапії надають додаткового захисту кишківника, що позитивно впливає на роботу шлунково-кишкової системи в цілому.

Правила застосування пробіотика під час антибіотикотерапії

При поєднаному використанні пробіотичних та протимікробних засобів варто враховувати наступні моменти:

 • Пробіотики бажано починати приймати в той день, коли починається антибіотикотерапія.
 • Час прийому пробіотика та час прийому антибіотика здебільшого повинні мати розрив у три години, виключенням є Ентерол®, який складається з нечутливих до антибіотиків Saccharomyces boulardii CNCM I-745.
 • Після закінчення антибіотикотерапії пробіотики доцільно приймати ще один-два тижні, що дозволить підтримати травлення та імунну систему.
 • Віддавати перевагу варто тим пробіотикам, в склад яких входять перевірені тестуваннями штами мікроорганізмів, саме до таких належать Saccharomyces boulardii CNCM I-745, з яких складається Ентерол®.

Форма випуску сучасних пробіотиків дозволяє їх застосовувати максимально зручно як вдома, так і під час подорожі. В останньому випадку пробіотичний препарат дозволяє запобігти діареї мандрівника. Також Ентерол® може призначатись дітям до 6 років, для чого достатньо придбати необхідну кількість пакетиків з порошком відповідно до лікарського призначення.

Головні висновки про пробіотики та антибіотики

 • Протимікробні засоби пригнічують нормальну кишкову мікрофлору, чим провокують активність патогенних бактерій та розвиток порушень зі сторони травної системи.
 • Пробіотики дозволяють захистити мікрофлору кишківника від дії антибіотиків, а також посилити місцевий імунітет і покращити всмоктування поживних речовин.
 • Пробіотики можуть складатись з різних штамів корисних бактерій та дріжджів. Але не всі пробіотики можливо застосовувати одночасно з антибіотиком, окрім Saccharomyces boulardii CNCM I-745, які нечутливі до антибіотиків.
 • Застосовувати пробіотики потрібно регулярно протягом всього періоду антибіотикотерапії. Але у деяких випадках може виникнути необхідність у продовженні прийому пробіотиків після закінчення лікування антибіотиками.

В цілому варто дотримуватись лікарських рекомендацій і не змінювати самостійно тривалість лікування чи дозування препаратів. Достатньо серйозно підійти до покращення свого самопочуття, щоб лікування дало потрібні результати.

Автор статті:
Катерина Мусієнко,

медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».

Enterol_083 02.10.2023

Джерела для написання статті:

 1. Probiotic supplementation during antibiotic treatment is unjustified in maintaining the gut microbiome diversity: a systematic review and meta-analysis BMC Medicine volume 21, Article number: 262 (2023) 
 2. Prescribing an antibiotic? Pair it with probiotics J Fam Pract. 2013 Mar; 62(3): 148–150. 
 3. Should you take probiotics with antibiotics? Medically reviewed by Carmen Pope, BPharm. Nov 7, 2022. 
 4. Антибіотикоасоційована діарея: роль пробіотиків у лікуванні та профілактиці 
 5. Захист від антибіотиків 

Автор: Катерина Мусієнко