Метааналіз за 2020 рік показав, що раннє використання пробіотиків при антибіотикотерапії дозволяє запобігти розвитку антибіотикоасоційованої діареї у дорослих. Подібне ускладнення розвивається у 5–39% випадків і може серйозно погіршити самопочуття.
Користь пробіотиків при антибіотикотерапії
На сьогодні достеменно відомо, що використання антибіотиків найчастіше супроводжується дисбактеріозом — мікробним дисбалансом, при якому починають домінувати потенційно небезпечні бактерії. Щоб не допустити розвиток ускладнення застосовують пробіотики — живі мікроорганізми, які в достатній кількості можуть укріпити кишкову мікрофлору. Зокрема виділяють наступні механізми впливу пробіотичних засобів на роботу кишківника:
- Змінюється склад та метаболізм кишкової мікробіоти.
- Нормалізується секреція та поглинання поживних речовин.
- Посилюється імунна відповідь кишківника.
- Покращується функція кишкового бар’єра.
Таким чином пробіотики під час антибіотикотерапії надають додаткового захисту кишківника, що позитивно впливає на роботу шлунково-кишкової системи в цілому.
Правила застосування пробіотика під час антибіотикотерапії
При поєднаному використанні пробіотичних та протимікробних засобів варто враховувати наступні моменти:
- Пробіотики бажано починати приймати в той день, коли починається антибіотикотерапія.
- Час прийому пробіотика та час прийому антибіотика здебільшого повинні мати розрив у три години, виключенням є Ентерол®, який складається з нечутливих до антибіотиків Saccharomyces boulardii CNCM I-745.
- Після закінчення антибіотикотерапії пробіотики доцільно приймати ще один-два тижні, що дозволить підтримати травлення та імунну систему.
- Віддавати перевагу варто тим пробіотикам, в склад яких входять перевірені тестуваннями штами мікроорганізмів, саме до таких належать Saccharomyces boulardii CNCM I-745, з яких складається Ентерол®.
Форма випуску сучасних пробіотиків дозволяє їх застосовувати максимально зручно як вдома, так і під час подорожі. В останньому випадку пробіотичний препарат дозволяє запобігти діареї мандрівника. Також Ентерол® може призначатись дітям до 6 років, для чого достатньо придбати необхідну кількість пакетиків з порошком відповідно до лікарського призначення.
Головні висновки про пробіотики та антибіотики
- Протимікробні засоби пригнічують нормальну кишкову мікрофлору, чим провокують активність патогенних бактерій та розвиток порушень зі сторони травної системи.
- Пробіотики дозволяють захистити мікрофлору кишківника від дії антибіотиків, а також посилити місцевий імунітет і покращити всмоктування поживних речовин.
- Пробіотики можуть складатись з різних штамів корисних бактерій та дріжджів. Але не всі пробіотики можливо застосовувати одночасно з антибіотиком, окрім Saccharomyces boulardii CNCM I-745, які нечутливі до антибіотиків.
- Застосовувати пробіотики потрібно регулярно протягом всього періоду антибіотикотерапії. Але у деяких випадках може виникнути необхідність у продовженні прийому пробіотиків після закінчення лікування антибіотиками.
В цілому варто дотримуватись лікарських рекомендацій і не змінювати самостійно тривалість лікування чи дозування препаратів. Достатньо серйозно підійти до покращення свого самопочуття, щоб лікування дало потрібні результати.
Автор статті:
Катерина Мусієнко,
медичний консультант компанії «Біокодекс Україна».
Enterol_083 02.10.2023
Джерела для написання статті:
- Probiotic supplementation during antibiotic treatment is unjustified in maintaining the gut microbiome diversity: a systematic review and meta-analysis BMC Medicine volume 21, Article number: 262 (2023)
- Prescribing an antibiotic? Pair it with probiotics J Fam Pract. 2013 Mar; 62(3): 148–150.
- Should you take probiotics with antibiotics? Medically reviewed by Carmen Pope, BPharm. Nov 7, 2022.
- Антибіотикоасоційована діарея: роль пробіотиків у лікуванні та профілактиці
- Захист від антибіотиків