Види продуктів, що викликають діарею
Часто діарея, пов’язана з дієтою, виникає або через харчову непереносимість компонентів їжі (найчастіше лактози або глютену) [1], або коли певні продукти були з’їдені або випиті в занадто великій кількості [2]. Найчастіший приклад такої ситуації – це надлишок кави або алкоголю [2].
1. Гострі страви
Гостроту перцю чилі і карі надає капсаїцин. Ця речовина подразнює травний тракт, через що велика кількість гострої їжі, особливо незвичної, може викликати нудоту, блювання, біль в животі і пекучу діарею [1].
2. Замінники цукру
Поліоли, або цукрові спирти часто використовуються як підсолоджувачі в продуктах, напоях і фармацевтичному виробництві. Ці харчові добавки часто містяться в наступних товарах [1]:
- жувальній гумці;
- десертах і цукерках без цукру;
- дієтичних безалкогольних газованих напоях;
- деяких зубних пастах і ополіскувачах для порожнини рота.
На відміну від сахарози, поліоли менш калорійні, так як повільніше і не до кінця всмоктуються в кишечнику [3]. Вони практично не впливають на рівень глюкози крові і не стимулюють виділення інсуліну, тому рекомендовані людям з цукровим діабетом [3].
З іншого боку, при споживанні у великій кількості поліоли можуть викликати пронос і здуття [1]. Тому в Євросоюзі товари, що містять більше 10% цих речовин, повинні мати спеціальне маркування, що попереджає про можливий проносний ефект [3]. Звертайте увагу на наявність наступних харчових добавок в складі: сорбіт (E420), маніт (E421), ізомальт (E953), мальтит (E965), лактит (E966), ксиліт (E967) і еритрит (E968) [3].
3. Молочні продукти
Якщо Ви помічали рідкі або часті випорожнення після вживання молока або молочних продуктів, це може бути ознакою непереносимості лактози. Це означає, що в організмі немає спеціальних ферментів, які розщеплюють молочний цукор. До інших симптомів відносяться біль в животі і здуття. У такому випадку досить відмовитися від цільного молока, яке можна замінити на безлактозне або рослинне.
4. Кава
Кава не тільки бадьорить нас вранці, але і стимулює моторику товстої кишки. Тому 2-3 і більше чашок цього напою в день можуть спровокувати діарею. Пронос може виникнути і через молоко або штучні підсолоджувачі, які часто додають у каву.
5. Продукти з кофеїном
Крім кави, кофеїн міститься в шоколаді, какао, колі, чорному і зеленому чаї, енергетичних напоях. Всі вони так само можуть бути продуктами, що спричиняють пронос.
6. Фруктоза
Фруктоза – це натуральний калорійний цукор, що міститься у фруктах. Саме через неї фрукти, з’їдені у великій кількості, можуть спровокувати пронос. Так само фруктозу часто додають в кондитерські вироби і напої.
7. Цибуля і часник
Лук і часник містять фруктани – вуглеводи, які погано перетравлюються і здатні викликати приплив води в просвіт кишечника, тим самим приводячи до розвитку діареї.
Якщо ви хочете замінити цибулю і часник в раціоні, зверніть увагу на селеру і фенхель. Вони надають стравам схожий смак, але при цьому безпечніші в плані розлади стільця.
8. Броколі та цвітна капуста
Ці овочі з родини капустяних багаті на клітковину і поживні речовини, але можуть викликати труднощі в перетравленні. У людей, які не звикли до дієти з високим вмістом клітковини, броколі та цвітна капуста можуть спричинити появу газів або діареї. В такому випадку краще поступово вводити харчові волокна в свій раціон.
9. Фаст фуд
Жирна та смажена їжа багата на насичені і трансжири, і практично не містить клітковини. Це не тільки шкідливо для здоров’я, але значно прискорює проходження такої їжі по шлунково-кишковому тракту.
10. Алкоголь
Вживання алкоголю може призвести до рідкого стільця на наступний день. Це особливо актуально для пива або вина. Спробуйте відмовитися від спиртних напоїв і подивитися, чи припиниться пронос.
Таким чином, діарею може викликати не тільки кишкова інфекція, але і певна їжа. Причина може бути як в харчовій непереносимості, так і в надмірному споживанні важкозасвоюваної їжі або такої, що стимулює кишкову моторику. Якщо Ви помітили зв’язок між зміною випорожнень і прийомом одного з перерахованих вище продуктів, спробуйте прибрати його з раціону. Якщо пронос не припиниться, зверніться до лікаря.
Список літератури
- What Common Foods Can Cause Diarrhea?Medically reviewed by Katherine Marengo LDN, R.D. — Written by Kathryn Watson — Updated on August 12, 2020https://www.healthline.com/health/foods-that-cause-diarrhea#food-and-diarrhea
- Common Causes of Chronic Diarrhea. Adapted from IFFGD publication #150 by W. Grant Thompson, MD, FRCPC, Emeritus Professor of Medicine, University of Ottawa, Ontario, Canada
- Grembecka, M. Sugar alcohols—their role in the modern world of sweeteners: a review. Eur Food Res Technol 241, 1–14 (2015).
Enterol 122 10.06.21