Знайти Ентерол
в найближчій аптеці
Перевірте себе через тестування
Пройти тест

Принцип роботи пробіотиків полягає в першу чергу в підтримці і відновленні власної мікробної спільноти в організмі людини [2]. Крім цього, пробіотичні мікроорганізми можуть синтезувати корисні молекули, знешкоджувати шкідливі бактерії і токсини, сприяти травленню і навіть впливати на імунітет [2, 3]. У цій статті ми детально розберемо ці та інші механізми дії пробіотиків і відповімо на питання, коли варто чекати ефекту від їх прийому.

Як працюють пробіотики на прикладі препарату Ентерол?

Пробіотики – це велика група харчових добавок і ліків, які можуть містити різні мікроорганізми. Найчастіше це лакто- і біфідобактерії і дріжджі Saccharomyces boulardii [1, 2]. Властивості пробіотика визначаються його складом. Ефект кожного пробиотического штаму унікальний і може не поширюватись навіть на інших представників цього ж виду [2]. Тут ми розглянемо механізми дії штаму сахароміцетів буларді CNCM I-745, відомого як французький препарат Ентерол.

Відновлення мікрофлори кишечника після прийому антибіотиків або діареї

Кишкова мікробіота кожної людини унікальна. Її різноманітність і збалансований склад вкрай важливий для нормального функціонування кишківника, імунної системи і навіть роботи головного мозку [4]. Лікування антибіотиками або пронос можуть порушити її склад і спричинити дисбактеріоз [3].

Важливою особливістю S. boulardii CNCM I-745 є здатність відновлювати мікробне різноманіття в кишечнику після його порушення, але при цьому ці дріжджі не порушують мікрофлору у здорових осіб [3].

Боротьба з хвороботворними бактеріями та їх токсинами

Сахароміцети захищають кишківник від проникнення шкідливих бактерій відразу декількома шляхами [3]:

  • підтримують міцність зв’язків між клітинами стінки кишечника;
  • діють як пастки для збудників завдяки захопленню їх на своїй поверхні;
  • пригнічують розмноження шкідливих бактерій.

Крім боротьби з самими збудниками, дріжджі S. boulardii CNCM I-745 захищають організм від дії токсинів кишкової палички, клостридій і холерного вібріона [3].

Інші механізми дії

Крім усунення дисбактеріозу і боротьби з кишковими інфекціями Ентерол так само сприяє переварюванню їжі, підсилює імунний захист організму, бореться із запаленням і синтезує корисні для товстої кишки речовини: ацетат, бутират і пропіонат [3].

Як швидко працюють пробіотики?

Важливо розуміти, що пробіотики містять живі мікроорганізми, яким потрібен час, щоб продемонструвати свої корисні властивості. Тривалість періоду до настання ефекту залежить від самого препарату і цілі його прийому. При гострих станах ефект буде помітний швидше, а якщо пробіотик призначений як комплексна терапія хронічного захворювання, то результат доведеться чекати довше [5].

Так, при гострій кишковій інфекції Ентерол зменшує частоту проносу вже на другий день і на 60% зменшує ймовірність діареї на 3-ій день [3]. А для досягнення ефекту при синдромі подразненого кишечника можуть знадобиться тижні прийому S. boulardii CNCM I-745 [5]. Тут важливо відзначити, що ці часові рамки походять з клінічних досліджень і відображають фіксовані дні, коли перевіряли стан пацієнтів. У кожної конкретної людини ефект може настати раніше.

Висновки

Таким чином, пробіотики діють, як за рахунок відновлення мікрофлори, так і завдяки безпосередньому позитивному впливу на кишечник і нейтралізації шкідливих бактерій. При цьому ефект і час, необхідний для його настання, залежать від конкретного пробіотичного мікроорганізму і цілі, заради якої його приймають.

Список літератури:

  1. Wilkins T, Sequoia J. Probiotics for Gastrointestinal Conditions: A Summary of the Evidence. Am Fam Physician. 2017 Aug 1;96(3):170-178. PMID: 28762696.
  2. The National Institutes of Health (NIH). Probiotics: What You Need To Know. https://www.nccih.nih.gov/health/probiotics-what-you-need-to-know
  3. SCIENTIFIC DOSSIER Saccharomyces boulardii CNCM I-745
  4. Gut microbiota info. Gut microbiota for health by ESNM https://www.gutmicrobiotaforhealth.com/about-gut-microbiota-info/
  5. How Long Does It Take for Probiotics to Work? Medically reviewed by Jillian Kubala. Written by Malini Ghoshal, January 14, 2020 https://www.healthline.com/health/probiotics-and-digestive-health/how-long-does-it-take-for-probiotics-to-work#what-they-are

 Enterol 224 21.09.21

Автор: Потєхіна Тетяна Олександрівна